Kolonoskopija
Kolonoskopijos, arba kitaip storosios žarnos tyrimo, tikslas – veiksmingai patikrinti storosios žarnos vėžio riziką žmonėms nuo 50 metų ar pacientams, kuriuos kamuoja storosios žarnos vėžio simptomai. Šis tyrimas gali būti naudojamas kaip gydymo metodas, kuris gali pašalinti storojoje žarnoje esančius polipus, sustabdyti kraujavimą ir pan. Mūsų klinikose kolonoskopijos tyrimas atliekamas vienais naujausių ir pažangiausių endoskopų. Pagrindinis tyrimo tikslas – storosios žarnos patologijos diagnostika.
Kada reikalinga kolonoskopija?
Kolonoskopijos tyrimas atliekamas šiais atvejais:
- Profilaktikai: jei esate vyresnis nei 50 metų, nes storosios žarnos vėžio rizika su amžiumi didėja;
- Esant simptomams: pilvo skausmai, tuštinimosi sutrikimai (vidurių užkietėjimas ar viduriavimas), kraujas išmatose arba kiti žarnyno veiklos sutrikimai;
- Diagnozavus ligas: storosios žarnos polipus, uždegimus, vėžį ar kraujavimo priežastis.
Kaip pasiruošti kolonoskopijos tyrimui?
Labai svarbu iki tyrimo tinkamai paruošti žarnyną, kad tyrimas būtų tikslus ir efektyvus.
- 5 -7 dienas iki tyrimo: negalima vartoti daržovių, sėklų, vaisių, riešutų, venkite kepinių su grūdais, raudonos, violetinės spalvos maisto ir gėrimų.
Skysčius vertėtų gerti pagal poreikį, kad nebūtų jaučiamas troškulys (įprastai iki 2 litrų per parą).
Negalima vartoti geležies preparatų, gali tekti nutraukti kraujo krešėjimą mažinančių vaistų vartojimą – dėl to vertėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju. Kartais, jeigu kraujo krešėjimą mažinančių vaistų vartojimo nutraukti negalima, tenka juos pakeisti kitais. Dauguma kasdien vartojamų vaistų geriami kaip įprasta. - para iki tyrimo: negalima vartoti alkoholio, vaisinių koktelių, pieno ir jo gaminių, nepermatomų su tirščiais sulčių, sriubų, raudonos, violetinės spalvos gėrimų.
Galima suvalgyti lengvus pusryčius (pvz., virtas kiaušinis, baltos duonos riekė; jogurtas be priedų).
Dieną prieš tyrimą pradedami gerti vaistai, skirti žarnynui išvalyti. Galimi preparatai „Fortrans“, „Picoprep“ ar kiti panašūs tirpalai;
Žarnynui išvalyti skirtą vaistą vertėtų gerti 16–17 valandą. Jeigu kolonoskopijos procedūra numatyta vėliau nei kitos dienos 12 val., reikėtų dozę dalyti į dvi dalis: viena dalis (du ar trys litrai) iš vakaro, antra dalis (du arba vienas litras) – priklausomai nuo paskirto kolonoskopijos laiko. Geriausiai žarnynas paruošiamas, kai vaistai baigiami gerti likus 4–6 valandoms iki tyrimo.
Kai kolonoskopija atliekama su nejautra – 6 valandas iki tyrimo negalima nieko gerti. - Tyrimo dieną: pacientai negali valgyti ir gerti jokių skysčių. Jeigu būtina vartoti medikamentus, tyrimo dieną ankstyvą rytą galima išgerti su gurkšneliu vandens. Nuo vaistų vartojimo iki tyrimo pradžios turi praeiti mažiausiai 6 valandos.
Jeigu tuštinamasi skaidriu gelsvu skysčiu be kietų dalelių ir be išmatų, tai reiškia, kad žarnynas tyrimui paruoštas tinkamai.
Svarbu pasirūpinti: - Atvykti su vairuotoju, lydinčiu asmeniu;
- Atvykstant į tyrimą yra reikalinga turėti elektroninį šeimos gydytojo gastroenterologo konsultacijos (jeigu atvykstate pagal programinę kolonoskopiją) siuntimą, kuriame nurodoma paciento gretutinė liga (-os), nuolat vartojamų vaistų sąrašas;
- ne senesniais nei 14 dienų tyrimų rezultatais: bendras kraujo tyrimas; kalio tyrimas; kraujo krešėjimo tyrimas; gliukozės kiekio kraujyje tyrimas (sergant cukriniu deabetu); elektrokardiograma;
Kaip atliekama kolonoskopija?
- Pacientas persirengia vienkartiniais drabužiais ir tyrimo metu guli ant kairiojo šono, gydytojas kolonoskopiją atlieka pro išangę lėtai įvesdamas aparatą į storąją ir akląją žarną. Šio tiesiosios žarnos tyrimo metu pro naudojamą aparatą oras yra pučiamas tam, kad žarninės sienelės išsiplėstų ir būtų galima tiksliai matyti vaizdą žarnų zonoje.
- Tyrimas atliekamas taikant bendrąją narkozę: į veną suleidžiama vaistų, pacientas užmiega ir nepatiria jokių nemalonių pojūčių.
- Kolonoskopijos tyrimo dieną pacientas klinikoje praleidžia 2-3 val. Tyrimas trunka nuo 15 min. iki 1 val., po jo pacientas dar kurį laiką miega. Kadangi kolonoskopija atliekama taikant bendrąją narkozę, reikėtų atvykti su lydinčiu (suaugusiu) asmeniu.
Po kolonoskopijos procedūros:
- Galimas nemalonus jausmas pilvo ertmėje, bet tai palaipsniui praeina;
- Po tyrimo gerkite daug skysčių, venkite alkoholio ir sunkaus maisto;
- Kolonoskopiją galima atlikti kas 5 metus.
- Po kolonoskopijos tyrimo negalima vairuoti automobilio.
Kiti gydytojo gastroenterologo atliekami tyrimai
Be įprasto storosios žarnos tyrimo, taip pat atliekame išangės ir tiesiosios žarnos tyrimus bei polipų šalinimą.
Anoskopija yra išangės kanalo ir tiesiosios žarnos tyrimas, atliekamas specialiu prietaisu – anoskopu. Kitaip nei kolonoskopija, anoskopija tiria tik apatinę tiesiosios žarnos dalį ir išangės kanalą, 5-10 centimetrų gylyje. Ši procedūra yra mažiau invazinė ir trunka vos 10-20 minučių, todėl jos metu nėra atliekama bendroji nejautra. Taip pat anoskopijai nereikia specialaus pasiruošimo, tačiau prieš procedūrą reikėtų išsituštinti ir nusišlapinti. Anoskopija atliekama, siekiant diagnozuoti hemorojų, išangės įtrūkimus, fistules, uždegimus ir navikus.
Rektoskopija yra atliekama tiriant tiesiąją žarną, specialiu prietaisu – rektoskopu. Ji trunka apie 15-30 minučių. Atliekant mikroklizmas, procedūrai reikia pasiruošti iš anksto. Nors rektoskopija yra mažiau invazinė nei kolonoskopija, ji gali sukelti diskomfortą. Rektoskopija yra atliekama norint ištirti ir diagnozuoti tiesiosios žarnos uždegimus ir vėžį, polipus, kraujavimo priežastis ir gleivinės pakitimus. Ji yra atliekama profilaktiškai ir pastebėjus tokius simptomus, kaip kraujavimas iš tiesiosios žarnos, skausmas išangėje, pakitę tuštinimosi įpročiai, atsiradusios gleivės.
Polipektomija – tai polipų (išaugos ant storosios ar tiesiosios žarnos vidinių sienelių) pašalinimo procedūra. Ji yra atliekama kolonoskopijos arba rektoskopijos metu. Procedūros metu pastebėjus polipą, ant jo yra užneriama speciali kilpa ir polipas yra pašalinamas. Pašalintas polipas ištraukiamas ir siunčiamas tirti. Polipų pašalinimas yra atliekamas kaip tiesiosios ir storosios žarnos vėžio prevencija. Po procedūros galite jausti pilvo pūtimą ir diskomfortą. Pirmosiomis dienomis po polipektomijos svarbu vengti aktyvios sunkios fizinės veiklos ir sunkaus maisto bei alkoholio.