Anoskopija
„Kardiolitos klinikose” atliekama anoskopija – vienas svarbiausių apatinės virškinamojo trakto dalies diagnostinių tyrimų. Šis tyrimas padeda tiksliai įvertinti išangės kanalo ir tiesiosios žarnos apatinės dalies būklę, nustatyti negalavimų priežastis bei skirti tinkamą gydymą.
Anoskopija – kas tai?
Anoskopija yra diagnostinis tyrimas, skirtas įvertinti išangės kanalo ir tiesiosios žarnos apatinės dalies gleivinės būklę. Tai minimaliai invazinė procedūra, kurios metu į išangę įvedamas specialus prietaisas – anoskopas. Anoskopija leidžia diagnozuoti įvairias išangės ir tiesiosios žarnos patologijas (pavyzdžiui, hemorojų, įplėšas, uždegimus, navikus), taip pat yra atliekama prieš kitas medicinines procedūras. Po anoskopijos gydytojas parenka individualiai pritaikytą gydymą arba nukreipia pacientą tolesniems tyrimams.
Kada atliekama anoskopija?
Anoskopijos tyrimas atliekamas esant šioms indikacijoms:
- Kraujavimas iš tiesiosios žarnos.
- Skausmas, tinimas, gumbai išangėje arba aplink ją.
- Niežulys išangėje arba aplink ją.
- Pilvo skausmas.
- Tuštinimosi įpročių pokyčiai.
- Išskyros iš išangės ir/arba prolapsas.
- Citologinių mėginių paėmimas.
- Išangės kondilomų vertinimas.
- Analinės traumos vertinimas.
- Išmatų užkietėjimo vertinimas.
- Svetimkūnio pašalinimas.
- Masės palpacija po tiesiosios žarnos tyrimo (DRE).
- Prolapsuojančių hemoroidų gydymas guminiu žiedu.
Kaip pasiruošti anoskopijos procedūrai?
Įprastai prieš anoskopijos tyrimą vyksta gastroenterologo konsultacija, kurios metu gydytojas pateikia visą reikalingą informaciją ir konkrečius nurodymus, kaip pasiruošti procedūrai.
- Skirtingai nei atliekant kolonoskopiją, prieš anoskopiją nereikia visiškai ištuštinti žarnyno. Tačiau išsituštinimas gali padidinti komfortą procedūros metu.
- Prieš procedūrą nėra taikomi jokie mitybos apribojimai.
- Likus 24 valandoms iki procedūros reikėtų susilaikyti nuo analinių santykių ir vengti bet kokių intervencijų į išangę (įskaitant vaistų, klizmų įvedimo).
- Svarbu informuoti gydytoją apie vartojamus vaistus ar kitą svarbią asmeninę medicininę informaciją.
Kaip atliekama anoskopijos procedūra?
- Pacientas įprastai guldomas ant šono, kelius sulenkiant prie krūtinės ir taip užtikrinant tinkamą prieigą prie išangės kanalo. Paciento patogumui kūno pozicija gali būti keičiama.
- Atliekama skaitmeninė tiesiosios žarnos apžiūra (rankomis). Gali būti naudojamas vietinis anestetikas. Esant poreikiui, gali būti taikomi ir skausmą malšinantys vaistai.
- Ant anoskopo – plono, lankstaus, maždaug 7-10 cm. ilgio cilindro formos vamzdelio – užtepamas vandenyje tirpus lubrikantas, kad palengvinti jo įvedimą. Vietoje lubrikanto gali būti naudojamas vietinis anestetikas.
- Iš lėto per išangę įvedamas anoskopas su viduje esančiu obturatoriumi, kuris vėliau pašalinamas. Pro anoskopo angą gydytojas apžiūri visą išangės kanalo ir apatinės tiesiosios žarnos gleivinę. Po apžiūros, anoskopas iš lėto išvedamas.
- Visa procedūra trunka nuo 5 iki 10 minučių.
- Po anoskopijos gali būti atliekamos kitos procedūros, pavyzdžiui, rektoskopija, siekiant atlikti išsamesnį tyrimą.
Po anoskopijos procedūros
Anoskopija yra greita, mažai invazyvi ir paprastai neskausminga procedūra. Po jos pacientai dažniausiai gali grįžti prie įprastos veiklos, nebent gydytojas nurodytų kitaip. Vis dėlto likusią dienos dalį reikėtų vengti aktyvios fizinės veiklos. Siekiant išvengti vidurių užkietėjimo, svarbu gerti pakankamai skysčių ir rinktis lengvą, daug skaidulų turintį maistą. Visais atvejais būtina laikytis gydytojo pateiktų nurodymų.
Pirmą ar dvi dienas po procedūros gali būti jaučiamas lengvas diskomfortas, pilnumo jausmas ar nedidelis išangės srities tinimas. Taip pat gali atsirasti kraujo pėdsakų išmatose ar ant tualetinio popieriaus – tai normalu. Tačiau, jei simptomai neišnyksta, skausmas ar kraujavimas stiprėja, pasireiškia infekcijos požymiai (pavyzdžiui, karščiavimas, šaltkrėtis, stiprus išangės srities patinimas), svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.