Ezofagogastroduodenoskopija ir kolonoskopija su intravenine nejautra
Ezofagogastroduodenoskopija ir kolonoskopija su intravenine nejautra yra vieni svarbiausių endoskopinių virškinamojo trakto tyrimų. Ezofagogastroduodenoskopija leidžia įvertinti stemplės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos gleivinės būklę, o kolonoskopija – storosios žarnos. Šie tyrimai skiriami esant viršutinės virškinamojo trakto dalies ir storosios žarnos negalavimams arba prieš tam tikras planines operacijas.
Ezofagogastroduodenoskopija padeda diagnozuoti viršutinio virškinimo trakto patologijas bei pritaikyti tinkamą gydymą. Kolonoskopija ne tik leidžia diagnozuoti storosios žarnos patologijas ir pritaikyti atitinkamą gydymą, bet ir gali būti taikoma gydymo tikslais.
„Kardiolitos klinikose” ezogafogastroduodenoskopijos ir kolonoskopijos tyrimui naudojamas vienas naujausių ir moderniausių endoskopų rinkoje „Evis Exera III Olympus“.
Kada atliekami šie tyrimai?
Ezofagogastroduodenoskopijos indikacijos:
- Nuolatinis viršutinės pilvo dalies skausmas.
- Lėtinis rėmuo arba rūgšties refliuksas.
- Pasunkėjęs rijimas (disfagija).
- Neaiškios kilmės pykinimas ar/ir vėmimas.
- Kraujas skrandžio turinyje ar/ir išmatose.
Ezofagogastroduodenoskopijos pagalba diagnozuojamos tokios patologijos, kaip viršutinės virškinamojo trakto dalies uždegimai, opos, polipai, navikai, gastroezofaginio refliukso liga (GERL), stemplės varikozė.
Kolonoskopijos indikacijos:
- Lėtinis, neaiškios kilmės viduriavimas.
- Nuolatinis pilvo skausmas.
- Kraujavimas iš tiesiosios žarnos ar/ir kraujas išmatose.
- Neaiškios kilmės svorio kritimas.
- Tuštinimosi įpročių pokyčiai (pavyzdžiui, į gyvenimo būdo korekcijas nereaguojantis. vidurių užkietėjimas, viduriavimas ar pakitusi išmatų forma).
Kolonoskopija gali padėti diagnozuoti storosios žarnos uždegiminės ligas, priešvėžinius pakitimus, navikus ir kitas patologijas. Ši procedūra taip pat taikoma polipektomijai (polipų pašalinimui), kraujavimo stabdymui, storosios žarnos dekompresijai ar kitais gydymo tikslais.
Prieš ezofagogastroduodenoskopijos ir kolonoskopijos tyrimą:
Tam, kad tyrimas būtų tikslus ir efektyvus, svarbu tinkamai paruošti žarnyną.
- Likus savaitei iki tyrimo reikia nutraukti geležies papildų vartojimą, nes geležis gali patamsinti išmatas ir apsunkinti matomumą kolonoskopijos metu.
- 2-3 dienas iki kolonoskopijos reiktų laikytis mažai skaidulų turinčios mitybos: neapdorotų daržovių, vaisių, riešutų, sėklų ir pilno grūdo produktų.
- Dieną prieš tyrimą reikėtų nevalgyti, galima gerti skysčius (vanduo, paprasta arbata ar kava, sultys be minkštimo ir pan.)
- Dieną prieš tyrimą reikėtų pradėti žarnyno valymą vidurius laisvinančiais preparatais. Gydytojas patars, kokius preparatus rinktis ir kaip naudoti.
- Procedūros dieną bent 6-8 valandas reikėtų nieko negerti, kad būtų užtikrintas geresnis viršutinio virškinimo trakto vaizdas.
Prieš tyrimą vyksta koloproktologo konsultacija, kurios metu būtina informuoti gydytoją apie vartojamus vaistus, kad jis galėtų pateikti nurodymus dėl jų vartojimo.
Ezofagogastroduodenoskopijos ir kolonoskopijos tyrimo metu:
- Tyrimo metu taikoma intraveninė nejautra, kuri apima raminamųjų ir skausmą malšinančių vaistų derinį, suleidžiamą per intraveninę adatą. Intraveninė sedacija daugeliui pacientų suteikia gilų atsipalaidavimą ir užtikrina, kad procedūra būtų neskausminga. Pacientas išlieka sąmoningas.
- Tyrimo metu pacientas guli ant kairiojo šono.
- Atliekant kolonoskopiją, gydytojas per išangę lėtai įveda endoskopą į storąją ir akląją žarną. Pro aparatą yra pučiamas oras, kad žarnų sienelės išsiplėstų, suteikdamos geresnį storosios žarnos vaizdą.
- Atliekant ezofagogastroduodenoskopiją, gydytojas per burną įvedą endoskopą, kuris pasiekia stemplę, skrandį ir dvylikapirštę žarną.
- Endoskopų galuose esančios mažos kameros perduoda vaizdą į ekraną tyrimo kabinete, leidžiant gydytojui stebėti vidaus organus.
- Atlikus tyrimą, endoskopai lėtai ištraukiami, o pacientas lieka stebimas, kol visiškai atsigauna nuo intraveninės nejautros.
- Ezofagogastroduodenoskopijos procedūra įprastai trunka apie 15-30 minučių, o kolonoskopijos – nuo 30 minučių iki valandos, priklausomai nuo tyrimo sudėtingumo.
Po ezofagogastroduodenoskopijos ir kolonoskopijos tyrimo:
- Apie 1 valandą būsite stebimi palatoje, kol praeis intraveninės nejautros poveikis.
- Po tyrimo bus sunku vairuoti. Pasirūpinkite lydinčiu asmeniu arba vairuotoju, kuris jus parvežtų namo.
- 1-2 dienas gali būti jaučiamas lengvas pilvo diskomfortas arba pilnumo jausmas dėl oro įpūtimo į žarnyną.
- Reikėtų gerti daug skysčių ir vengti alkoholio bei sunkiai virškinamo maisto, kad nesudirgintumėte virškinimo sistemos.
- Jei pasireiškia stiprus pilvo skausmas, kraujavimas ar kiti neįprasti simptomai, svarbu nedelsiant kreiptis į gydytoją.