Storosios žarnos vėžys – kokie tyrimai leidžia jį pastebėti laiku?
Storosios žarnos vėžys – itin klastinga liga, nes vystosi iš lėto ir pradinėse stadijose yra nepastebima. Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 1400 naujų šios ligos atvejų, o per metus nuo jos miršta daugiau kaip 800 žmonių. Kaip sumažinti šio onkologinio susirgimo riziką?
Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Gastroenterologijos centro gydytoja gastroenterologė Laura Pinigė pasakoja, kad storosios žarnos vėžys vystosi apie 10 ar daugiau metų ir jau pažengęs gali sukelti įvairių nespecifinių negalavimų: bendrą silpnumą, pilvo skausmą, pilvo pūtimą, kūno masės sumažėjimą bei apetito stoką.
Tačiau yra du pagrindiniai simptomai, kurių negalima ignoruoti – tuštinimosi pokyčių ir kraujo išmatose. Ypač svarbu atkreipti dėmesį, kai šie negalavimai tęsiasi kelias savaites, nors mityba ar gyvenimo būdas iš esmės nekito.
Vienas iš svarbiausių būdų laiku atpažinti ligą – prevencinė storosios žarnos vėžio programa. Ji skirta vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 m. (imtinai), kuriems kartą per 2 m. atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją specialistą atlikti kolonoskopijos tyrimą, kurio metu apžiūrima storoji žarna, jei reikia, paimama biopsija ir pašalinami polipai.
Taip pat šio vėžio riziką galima sumažinti palaikant normalų kūno svorį, reguliariai mankštinantis, vartojant daugiau skaidulų (vaisių, daržovių bei nesmulkintų grūdų), ribojant sočiųjų riebalų ir raudonos mėsos vartojimą, saikingai vartojant alkoholį ir nerūkant.
Registracija:
www.kardiolitosklinikos.lt
+370 620 33383