Polisomnografijos tyrimas padeda nustatyti varginančius miego sutrikimus
Kovo 26 d. persukome laikrodžius ir grįžome į vasaros laiką. Nemažai daliai žmonių tai sukelia papildomų sunkumų, pavyzdžiui, miego sutrikimų, kurių nesprendžiant smarkiai nukenčia gyvenimo kokybė.
Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja neurologė Rasa Stonkutė-Gailienė pabrėžia, kad optimali miego trukmė suaugusiam žmogui yra 7–8 val. Visgi, dėl įtempto gyvenimo ritmo ar miego higienos nesilaikymo, net 30–40 proc. populiacijos skundžiasi pablogėjusia miego kokybe.
Svarbu suprasti, kad nesprendžiant tokių sutrikimų ne tik nukenčia gyvenimo kokybė, bet ilgainiui kyla ir rimtų sveikatos problemų rizika, pavyzdžiui, cukrinio diabeto, nutukimo, osteoporozės, kognityvinės veiklos pablogėjimų, padidėja tikimybė išsivystyti širdies ir kraujagyslių, Alzheimerio ar Parkinsono ligoms.
Verta prisiminti pagrindines taisykles, padedančias pagerinti miego kokybę:
- kasdien, net ir savaitgaliais, eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu;
- pasistenkite užmigti apie 21–23 val.;
- reguliariai mankštinkitės, bet venkite intensyvios fizinės veiklos iki miego likus mažiau nei 3 valandoms;
- nepersivalgykite ir nevartokite kofeino bei alkoholio;
- prieš eidami miegoti venkite televizorių, kompiuterių ar telefonų ekranų šviesos.
Tiesa, kartais tam, kad pavyktų gerai išsimiegoti, vien atsisakyti išorinių dirgiklių nepakanka, nes poilsiui įtakos turi įvairūs psichologiniai sutrikimai, stresas ar kiti vidiniai veiksniai. „Kardiolitos klinikose“ atliekamas polisomnografijos tyrimas, kurio metu prie paciento kūno pritvirtinami įvairūs elektrodai, registruojantys miego stadijas ir fiziologinius rodiklius. Tokiu būdu galima nuodugniai ištirti pacientą varginančius miego sutrikimus ir pradėti taikyti gydymą.