Kokie požymiai būdingi autoimuniniam tiroiditui?
Vilniaus „Kardiolitos klinikose“ pradėjo dirbti gydytoja endokrinologė Laura Šiaulienė, kuri sutiko papasakoti apie dažnai laiku nediagnozuojamą lėtinį autoimuninį tiroiditą – susirgimą, kurio metu imuninė sistema pradeda atakuoti ir naikinti skydliaukės ląsteles, sukeldama šios liaukos veiklos sumažėjimą – hipotirozę.
Pasak L. Šiaulienės, nėra tiksliai žinoma, kas sukelia sutrikusią imuninės sistemos reakciją į skydliaukės ląsteles, tačiau didžiausią šios ligos riziką turi vidutinio amžiaus moterys, pacientai, sergantys kitomis autoimuninėmis ligomis, pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu, taip pat pacientai, kurių šeimos nariai serga skydliaukės ligomis. Be to, rizika padidėja asmenims, susidūrusiems su radiacine apšvita ar jodo pertekliumi.
- Dažniausiai ši liga pasireiškia nuovargiu, mieguistumu, prislėgta nuotaika, atminties, koncentracijos stoka, jautrumu šalčiui, vidurių užkietėjimu, raumenų silpnumu ir sąnarių skausmais. Taip pat odos sausumu, plaukų slinkimu, nagų trapumu, o moterims – nereguliariomis mėnesinėmis.
- Svarbu paminėti, kad tai lėtai progresuojanti liga, o jos požymiai būdingi ir kitiems sutrikimams, todėl dažnai pacientai nepastebi besikeičiančios savijautos ir autoimuninis tiroiditas diagnozuojamas per vėlai.
- Skydliaukės hormonai būtini organizmo funkcionavimui, todėl negydant sunkios hipotirozės gali atsirasti rimtų padarinių sveikatai: širdies ritmo sutrikimai, psichikos sveikatos ligos, lytinio potraukio ir reprodukcinės sistemos sutrikimai, pavyzdžiui, moterims – nevaisingumas, persileidimai ar priešlaikinis gimdymas.