Kaip pasirūpinti, kad sportas nekeltų žalos organizmui?
Sportas širdies ir kraujagyslių sistemai yra itin naudingas, nes padeda mažinti svorį, arterinį kraujospūdį, cholesterolio lygį, gerina inkstų funkciją bei reguliuoja gliukozės koncentraciją kraujyje. Visgi, kaip pasirūpinti, kad sportas nesukeltų žalos organizmui?
Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytojas kardiologas Kristijonas Česas pabrėžia, kad sportuojantis žmogus nėra savaime apsaugotas nuo visų širdies ir kraujagyslių ligų. Deja, tiek profesionalių, tiek mėgėjų sportininkų staigios mirtys varžybų metu rodo, jog net ir fiziškai aktyvūs žmonės, turintys nenustatytų ligų ar rizikos veiksnių, gali atsidurti pavojuje.
Be to, moksliniai tyrimai rodo, jog asmenims, gyvenantiems sėslų gyvenimo būdą ir neturintiems fizinio pasiruošimo, neįprastas, didelio intensyvumo krūvis gali sukelti ūmines širdies problemas, pavyzdžiui, gyvybei pavojingas aritmijas ar ūminį miokardo infarktą.
Dėl šių priežasčių visiems, norintiems sportuoti ir tai daryti saugiai, naudinga profilaktiškai išsitirti pas gydytoją kardiologą. Įvertinus sportuojančio žmogaus rizikos faktorius, simptomus ir ligas, galima parinkti jam tinkamiausią fizinį krūvį.
Taip pat intensyviau besitreniruojantiems verta atlikti fizinio krūvio testą su kvėpuojamųjų dujų analize (spiroveloergometriją arba VO2 max tyrimą), kurio metu vertinamas deguonies iš aplinkos oro panaudojimas maksimalaus fizinio krūvio metu.
Verta nepamiršti, kad „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centre pacientams, susidūrusiems su širdies ir kraujagyslių sveikatos sutrikimais, padeda daugiau nei 70 vienų geriausių gydytojų kardiologų Lietuvoje. Jus išklausys, konsultuos, nukreips tyrimams, paskirs reikalingą gydymą, stebės jo efektyvumą.