Straipsniai apie sveikatą

Tarsi subliūškęs balionas – ką daryti, kai buvusias formas primena nukarusi oda?

Tarsi subliūškęs balionas – ką daryti, kai buvusias formas primena nukarusi oda?

Sportas, lieknas ir tvirtas kūnas, sveika mityba – šiandien tokios temos yra vienos populiariausių, vienaip ar kitaip sportuoti stengiasi visi. Deja, kartais siekiant rezultatų koją pakiša genetika. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Mindaugas Kazanavičius teigia, jog kiekvieno žmogaus odos elastingumas skirtingas, todėl kai kurioms moterims jau po pirmo gimdymo ar vyrams po svorio metimo tenka nešioti odos „prijuostę“. Tokią problemą išsprendžia pilvo plastikos operacija.

Nėštumo metu priaugau 32 kilogramus ir liko negražus pilvas. Antsvorio neatsikračiau, o metams bėgant pilvas nukaro, dabar vaikštau tokiu banguotu pilvu ir labai kompleksuoju. Gėda apsivilkti maudymosi kostiumėlį, gėda net prieš vyrą nusirengti. Ar galima kaip nors tą pilvuką pagražinti, norėčiau, nes dar tik 40 metų turiu...

„Bet kokiu atveju pirmiausia reikėtų ateiti pasirodyti plastikos chirurgui, – pataria chirurgas M. Kazanavičius. – Jis turėtų įvertinti, kokia yra odos būklė, koks yra tos odos perteklius ir riebalinio audinio storis. Taip pat su pacientais išsiaiškintume, kokie yra jo ar jos lūkesčiai, kokio rezultato norėtų.“

Randai sumaniai paslepiami

Plastikos chirurgo teigimu, pilvo plastikos operacijos gali skirtis savo sudėtingumu: vienu atveju tereikės pašalinti perteklinę odą, kitu – šalinti ne tik odą, bet ir poodį, perkelti bambos vietą, susiūti ir patempti atsilaisvinusius pilvo raumenis. Antruoju atveju tai – gana sudėtinga ir ilgesnės reabilitacijos reikalaujanti operacija.

„Operacijų metu suformuojamas plokštesnis, kietesnis pilvukas. Ir mažesnės apimties, ir sudėtingesnės operacijos atveju pjūvis daromas prie gaktos, taip, kad randą visiškai uždengia apatiniai. Jo taip pat turėtų nesimatyti apsivilkus maudymosi kostiumėlį. Visuomet stengiamės, kad randai būtų kiek įmanoma mažiau matomi“, – sako pašnekovas.

Pasikeitusios formos gali varyti į neviltį ir erzinti, tačiau pašnekovas sako, jog po gimdymo iki operacijos turėtų praeiti maždaug pusmetis. Tik tuomet kūnas nustoja formuotis, per tiek laiko taip pat galima įsitikinti, kad buvusios figūros nepavyks atgauti sportuojant bei sveikai maitinantis. Lygiai tiek pat laiko turėtų praeiti ir po svorio metimo.

„Per tiek laiko audiniai kiek gali, tiek grįžta į savo buvusias vietas: atsistato pilvo raumenys, kiek gali – susitraukia oda. Planuojant operaciją per pastaruosius 6 mėnesius neturėtų būti stipriai kitęs pacientės svoris“, – teigia M. Kazanavičius.

Gijimui reikia laiko

Moteris, nusiteikusi operuotis, taip pat turėtų būti baigusi maitinti kūdikį, nes operacijos metu taikoma bendroji nejautra ir šie vaistai patenka ir į mamos pieną.
Chirurgas atskleidžia, jog moterys, nors, atrodo, turėtų būti anatomiškai labai panašios, turi skirtingą odą, poodį. Būtent genetika didžiąja dalimi nulemia, ar po gimdymo bei svorio metimo oda grįš į buvusią vietą, ar liks kaboti papilvėje.

„Kiekvieno žmogaus odos elastingumas skirtingas, individualus, – atskleidžia gydytojas M. Kazanavičius. – Pas kai kuriuos vos šiek tiek padidėjus svoriui atsiranda strijos – tai yra gilesnį odos sluoksnių plyšimą rodantys odos randai. Moteriai, kuri turi mažiau tamprią odą, po nėštumo lieka odos perteklius, kartais – net kabanti pilvo „prijuostė“.“

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo kabineto duris pravėrusios pacientės dažniausiai būgštauja dėl po operacijos liksiančio rando ir skausmo. M. Kazanavičius pripažįsta, jog ši operacija – didelės apimties, todėl reabilitacijai teks skirti daugiau laiko.

„Stipresnis skausmas jaučiamas pirmosiomis dienomis, pirmąją savaitę. Žinoma, pacientams skiriame nuskausminamųjų, nes žmogus neturi kentėti. Tempimas, nemalonūs pojūčiai gali išlikti iki mėnesio. Pacientai dažniausiai nori kuo greičiau sugrįžti į darbą bei savo socialinį gyvenimą, sportuoti. Po šios operacijos į darbą grįžtama po 4 savaičių, nors realiai žmogus vaikščioti, judėti gali jau po savaitės. Tas pats su sportine veikla – mėnesį jos atsisakoma“, - sako gydytojas.

Vyrams labiausiai rūpi ne pilvas

Kuo ši operacija skiriasi nuo riebalų nusiurbimo operacijų? M. Kazanavičius sako, jog pilvo plastika yra sudėtingesnė operacija, su didesniu operaciniu plotu.

„Riebalų nusiurbimo operaciją galima atlikti netgi taikant vietinę nejautrą. Konkrečioje kūno vietoje sumažiname riebalų kiekį, tačiau didelių pjūvių nedarome, taigi intervencija yra žymiai mažesnė.  Ypač efektyvu, kai riebalų nusiurbimą deriname su lazerine lipolize (riebalų tirpdymu lazeriu) ar ultragarsu – taip paveikta oda pasitempia. Tokia procedūra gali lemti, kad neprireiks ir pilvo plastikos operacijos, jei odos perteklius yra nedidelis“, – sakė M. Kazanavičius.

Chirurgas primena, jog net ir riebalų nusiurbimo atveju sportuoti leidžiama tik po mėnesio, nors į darbą galima grįžti greičiau nei po pilvo plastikos operacijos.

Pašnekovo teigimu, į plastikos chirurgą dėl suglebusios pilvo odos vis dažniau kreipiasi ir vyrai. Jiems dažniausiai odos perteklius atsiranda numetus daug svorio.

Tačiau vyrai vis tik daug jautriau reaguoja į padidėjusią krūtinę – ji stipriąją lytį erzina daug labiau nei nukarusi pilvo oda. Vyrams krūtinė gali stipriai išaugti ne tik dėl padidėjusio svorio, tačiau ir dėl hormonų pokyčių organizme, padidėjusių krūties liaukų.