Straipsniai apie sveikatą

Pozityvus ir sąmoningas nėštumas – kaip jam pasiruošti?

Pozityvus ir sąmoningas nėštumas – kaip jam pasiruošti?

Nėštumas baimina kone kiekvieną būsimą mamą. Vis dėlto nėščiųjų baimės keičiasi. Anksčiau daugiau nerimo keldavo išvaizdos pokyčiai, dabar baiminamasi dėl darbo vietos praradimo, karjeros sunkumų, moterys yra linkusios atidėti nėštumą, kol baigs mokslus, pasieks norimų karjeros aukštumų. Šeimų, iš anksto planuojančių šeimos pagausėjimą, daugėja, o būtent psichologinis ir fizinis pasiruošimas ir yra raktas į ramų ir pozityvų kūdikėlio laukimą.
 
Patikra planuojant nėštumą – būtina

„Svarbiausia dar planuojant nėštumą apsilankyti npas ginekologą ir atlikti kraujo, šlapimo, citologinį gimdos kaklelio tyrimus. Taip pat patikros metu išsiaiškinama, kokiomis infekcinėmis ligomis būsima mama yra sirgusi, atliekama echoskopija, žiūrima, ar nėra darinių, galinčių trukdyti pastoti, aptariama sveika, pilnavertė mityba. Žinoma, svarbi ir būsimo tėčio sveikata, todėl patartina tyrimus atlikti ir jam“, - sako Birutė Ramanauskienė, „Kardiolitos klinikų“ gydytoja akušerė-ginekologė.

Pasak B. Ramanauskienės, reikia suprasti, kad geriausia pastoti yra tuomet, kai pora yra sveika, todėl patikros metu atradus grėsmę galinčių kelti faktorių pirmiausia siūloma juos pašalinti, išgydyti. Paprastai tinkamiausias amžius moteriai pastoti yra nuo dvidešimties iki trisdešimties metų, mat tuomet yra mažiausia apsigimimų rizika, kuri bėgant metams pradeda š iek tiek didėti. Be to, trečią dešimtį gyvenanti moteris paprastai turi mažiausiai lėtinių ligų – skydliaukės, kraujospūdžio.

Organizmą nėštumui ruošti reikia iš anksto

Sąmoningų šeimų, kurios kruopščiai planuoja šeimos pagausėjimą – rūpinasi ne tik finansine situacija, bet ir lankosi pas medikus bei domisi, kokius papildus reikia gerti planuojant nėštumą, daugėja.
 
„Mažiausiai tris mėnesius iki pastojimo būsimai mamai būtina vartoti folio rūgštį arba kompleksinius vitaminus, padedančius sukaupti reikalingas organizmo atsargas sveikam pastojimui. Būsimiems tėveliams geriausia visiškai atsisakyti alkoholio, nerūkyti. Dažniausia klaida – apsilankymas pas ginekologą jau pastojus, mat organizmą nėštumui būtina ruošti iš anksto, tuomet ir baimių dėl būsimo vaikelio sveikatos bus kur kas mažiau“, – sako ngydytoja B. Ramanauskienė.

Be to, pasiruošimas turėtų būti ir psichologinis – pozityvus nusiteikimas ir laukimas yra ramaus nėštumo pagrindas. Dabar itin populiarėjanėščiųjų mokyklėlės. Pasak B. Ramanauskienės, jas lankyti patartina pirmojo vaikelio besilaukiančioms poroms – mokyklėlėse gaunama informacija ir būsimai mamai, ir tėčiui naudinga, nes gali padėti nėštumo metu ir pagimdžius pastebėti dalykus, į kuriuos šiaip dėmesio neatkreiptų.
 
Psichologinis nusiteikimas – lengvo nėštumo pagrindas

Didžiausi negalavimai nėščiąją kamuoja pirmąjį nėštumo trimestrą – pykinimas, vėmimas, jautrumas kvapams. Vis dėlto įveikiant šiuos sunkumus ypatingai svarbus yra psichologinis nusiteikimas.
 
„Jei nuolat sau kartosite: „Man viskas gerai, aš jaučiuosi gerai“, tai iš tiesų suveiks. Optimistinis nusiteikimas padeda išgyventi pirmojo trimestro negalavimus, kai net ir tai, ką anksčiau ypatingai mėgote, dabar kelia pykinimą ir vėmimą. Taip organizmas pats parodo, ko jam reikia ir ko ne – jei, pavyzdžiui, nuo nkavos kvapo pykina, tiesiog venkite jos“, – sako B. Ramanauskienė.

Pirmojo trimestro metu itin svarbu suprasti, kad nebūtina valgyti to, ko nesinori, ar valgyti daugiau nei norisi. Praėjus pirmiesiems trims mėnesiams apetitas sugrįš, savijauta pagerės. Be to, pirmojo nėštumo trimestro metu padidėja nuovargis, atsiranda didesnis miego poreikis.

„Taip gamta saugo būsimą gyvybę – gulint pagerėja kraujotaka tarp vaisiaus ir mamos, todėl jei norite miegoti – miegokite, ištieskite kojas ir ilsėkitės“, – pataria „Kardiolitos klinikų“ gydytoja. Visi negalavimai praeina po pirmųjų dvylikos savaičių, o antrasis trimestras – kur kas lengvesnis, jo metu tik šiek tiek sunkėja kojos, gali pradėti ėsti rėmuo. Trečiąjį trimestrą sunkumų pradeda kelti didelis pilvas, kojų tinimas, rėmens graužimas, lengvas skrandžio maudimas, sąrėmiukai, užkietėję viduriai.

Vis dėlto svarbu nepamiršti, kad visi šie fiziniai negalavimai lengvai įveikiami ir yra nereikšmingi palyginus su džiugesiu laukiant mažosios atžalos. Pozityviai nusiteikus ir kas rytą sau kartojant „aš jaučiuosi gerai“ maldelę, fizinių išgyvenimų nėštumo metu bus mažiau ir jie bus kur kas lengvesni.