Nosies operacijos gali prireikti ir dėl nosies gleivinę sutraukiančių vaistų vartojimo
Vargina lėtinė sloga, galvos skausmai ir jaučiate nuolatinį nuovargį? O gal nuolat naudojate purškiamus vaistus į nosį? Gali būti, kad jums jau reikalinga nosies kriauklių operacija, vadinama konchoplastika. Apie šį gydymo būdą kalbamės su „Kardiolitos klinikų“ gydytoju otorinolaringologu Giedriumi Strazdu.
Konchoplastikos operacija atliekama esant lėtinei slogai. Iš tiesų, jei sloga trunka keturis mėnesius, vienintelė išeitis tokia operacija?
Jei sloga trunka keturis mėnesius ir ilgiau, pirmiausia reikėtų išsiaiškinti ligos priežastį. Jeigu tai alergenų sukelta sloga, tikslinga gydytojo alergologo konsultacija ir jo paskirtas gydymas. Jei tai nosies gleivinę sutraukiančių lašų sukelta sloga – nutraukiamas vaisto vartojimas ir skiriami kitos grupės medikamentai, tokie kaip peroraliniai dekongestantai, vietinio poveikio steroidai. Nesant gero konservatyvaus gydymo efekto ir tęsiantis nosies užgulimui, reikėtų pagalvoti ir apie nosies kriauklių chirurginį gydymą.
Kokiais atvejais priimamas galutinis sprendimas dėl chirurginės intervencijos?
Galutinis sprendimas dėl operacijos priimamas tuomet, kai būna „išsemtos“ konservatyvaus gydymo galimybės. Taip pat kai aiškiai matomas nosies kriauklių padidėjimas, vargina galvos skausmai, jaučiamas nuolatinis nuovargis, dažnai kartojasi sinusitai, seroziniai ostitai.
Yra atvejų, kai tokios operacijos atlikti negalima?
Nosies kriauklių operacija neatliekama, kuomet pacientas serga ūmia infekcine liga, lėtinių ligų paūmėjimo metu, kuomet diagnozuojamas kraujo krešumo sistemos sutrikimas, taip pat vartojantiems krešumą mažinančius vaistus, kai pacientui yra diagnozuotos gretutinės ligos, neleidžiančios atlikti bendrinės nejautros. Nėštumas yra absoliuti kontraindikacija nosies kriauklių operacijai. Vaikams nosies kriauklių operacija atliekama itin retai, pirmiausia reikia atmesti kitas nosies obstrukciją sukeliančias priežastis, tokias kaip adenoidai, svetimkūniai nosyje ir kitas.
Viena iš operacijos indikacijų – besaikis lašų vartojimas. Tokie atvejai dažni? Kiek laiko žmogus turi vartoti lašus, kad kiltų tokia šalutinė reakcija, pasibaigianti operacija?
Dėl medikamentų sukeltos lėtinės slogos kreipiasi vis daugiau pacientų. Medikamentų nsukelta sloga diagnozuojama iki devynių procentų nosies užgulimu besiskundžiančių pacientų. Saugus nosies gleivinę sutraukiančių lašų vartojimas – iki trijų parų, vaistą vartoti galima ir ilgiau, jei jis skiriamas vieną kartą per dieną. Ilgiau vartojant vaistą, išsivysto priklausomybė. Dažniausias sutraukiančių lašų vartojimo stažas nuo kelių mėnesių iki kelių metų. Tokiais atvejais padėti gali chirurginis gydymas.
Operacijos metu žmogus gali patirti nemalonių pojūčių?
Pacientas nemalonių pojūčių nepatiria, kadangi operacija atliekama bendroje endotrachėjinėje nejautroje.
Tiesa, kad po dviejų savaičių galima grįžti prie įprastinio gyvenimo ritmo?
Per dvi savaites alsavimas nosimi atsistato, mažėja sekrecija iš nosies, gerėja paciento fizinė ir emocinė savijauta. Tačiau labai aktyvią fizinę veiklą reikėtų atidėti iki mėnesio, atsisakyti alkoholio vartojimo.
Po operacijos problemos dėl nosies kriauklių padidėjimo gali kartotis?
Didžioji dalis operacijų yra sėkmingos ir pooperaciniu laikotarpiu gyvenimo kokybė ženkliai pagerėja. Tačiau vėl ėmus vartoti gleivinę sutraukiančius lašus, nesumažinus aplinkoje esančių alergenų, dulkių, kriauklės gali pakartotinai išvešėti.
Kalbant apie operacinį gydymą, žmonės dažnai baiminasi ir to, kad teks ilgai laukti eilėje. Kiek konchoplastikos tenka laukti „Kardiolitos klinikose“?
Nosies kriauklių operacija priskiriama dienos chirurgijos paslaugai, kurios metu paslaugos suteikiamos naudojant šiuolaikines technologijas, užtikrinama paciento priežiūra, pacientas neatitraukiamas nuo įprastos socialinės aplinkos. Šiai operacijai „Kardiolitos klinikose“ eilių nėra.