Vakcina nuo difterijos, stabligės Imovax adult
Skiepas nuo stabligės yra esminė įprasto skiepijimo dalis visame pasaulyje, kuri apsaugo nuo stabligės – potencialiai mirtinos bakterinės infekcijos. Stabligę sukelia bakterija Clostridium tetani, kuri gamina toksiną, veikiantį nervų sistemą bei sukeliantį raumenų sustingimą ir spazmus.
Skiepas nuo stabligės susižeidus paprastai skiriamas kaip stabligės-difterijos-ląstelinio kokliušo (Tdap) arba stabligės-difterijos (Td) vakcinos dalis. Jame yra inaktyvuotų stabligės toksino formų, kurios skatina organizmo imuninę sistemą gaminti antikūnus prieš šią bakteriją.
Difterijos skiepas tinka bet kokio amžiaus asmenims, o pirminės dozės skiriamos kūdikystėje ir vaikystėje pagal įprastą vaikų skiepijimo grafiką. Kiek laiko galioja skiepas nuo stabligės, priklauso nuo revakcinacijų – paprastai jos atliekamos bent kas 10 metų.
Vakcinacija nuo stabligės ypač svarbi asmenims, kuriems yra didesnė rizika užsikrėsti bakterija, pavyzdžiui, turintiems žaizdų ar sužeidimų, kurie gali būti užkrėsti stabligės sporomis. Greitas vakcinos nuo stabligės skyrimas kartu su tinkama žaizdų priežiūra ir, jei reikia, imunoglobulinu nuo stabligės gali užkirsti kelią ligos vystymuisi.
Stabligės skiepai yra saugūs ir labai efektyvūs, o tyrimai rodo, kad jie gali užtikrinti ilgalaikį imunitetą nuo šios ligos. Žinoma, kaip ir visų vakcinacijų metu, po skiepo nuo stabligės gali atsirasti šalutinis poveikis. Dažniausiai jis yra trumpalaikis ir pasireiškia paraudimu ar patinimu dūrio vietoje, karščiavimu ar galūnės, į kur buvo suleista vakcina, skausmu.
Visapusei apsaugai dažnai pasirenkama ir kombinuota „Boostrix“ vakcina, kuri kartu apsaugo nuo stabligės, difterijos ir kokliušo.