PROG (progesteronas)
Progesteronas – moteriškas lytinis hormonas, kurį gamina kiaušidėse esantis geltonkūnis (ne nėščios moters organizme), placenta (nėštumo metu) ir antinksčių žievė (ir vyrų, ir moterų organizme). Nėštumo metu progesteroną gamina placenta, jis skatina gimdos gleivinės proliferaciją, palengvina apvaisinto kiaušinėlio implantaciją.
Progesteronas kartu su E2 kontroliuoja menstruacinio ciklo fazes, po apvaisinimo šis hormonas mažina gimdos reagavimą į įvairias medžiagas, skatinančias gimdos susitraukimus.
Progesterono tyrimas atliekamas norint tiksliai nustatyti ovuliacijos dieną, taip pat galimą nevaisingumą. Jis svarbus nėščiosioms įvertinti riziką dėl gręsiančio persileidimo, taip pat jeigu jau anksčiau buvo patirti persileidimai, tyrimas taip pat leidžia vertinti placentos ir vaisiaus būklę. Progesterono norma nėštumo metu yra padidėjusi ir pamažu kyla visą nėštumą. Jeigu gresia abortas, arba yra ektopinis (negimdinis) nėštumas, progesterono norma yra sumažėjusi, palyginti su koncentracijos kiekiu, nustatytu normalaus nėštumo metu.