Parathormonas (PTH)
Parathormonas (PTH) – polipeptidas, gaminamas prieskydinėje liaukoje, jis veikia imuninį atsaką į infekciją, todėl pašalinus prieskydines liaukas sutrikdoma antikūnų gamyba. PTH reguliuoja stabilią kalcio ir fosforo koncentraciją kraujyje, jis kartu su vitaminu D didina kalcio įsisavinimą žarnyne ir fosforo išskyrimą per inkstus.
Tyrimas atliekamas nustačius padidėjusį arba sumažėjusį kalcio kiekį serume. PTH kiekis padidėja išsivysčius pirminei hiperparatirozei, esant arterinei hipertenzijai, osteoporozei, inkstų uždegimams. Norint tinkamai įvertinti inkstų veiklą ir galimus pažeidimus, rekomenduojama PTH tyrimą atlikti kartu su kreatinino tyrimu. PTH taip pat daugėja trūkstant vitamino D. PTH padidėjimas gali pasireikšti nuovargiu, pykinimu, troškuliu.
Sumažėjęs PTH kiekis (hipoparatirozė) pasitaiko rečiau, tačiau tai gali lemti skydliaukės ar prieskydinių liaukų operacijos, esant vėžio metastazėms kauluose. Sumažėjus PTH sumažėja ir kalcio, o to negydant gali atsirasti traukuliai, pilvo skausmai, rankų drebulys.