Kataraktos operacija su vieno židinio lęšiuku

Kas yra katarakta?

Katarakta – liga, kuria sergant dėl sudrumstėjusio akies lęšiuko pablogėja rega. Paprastai jos išsivystymą lemia natūralus senėjimo procesas, kadangi bėgant laikui keičiasi lęšiuko baltymas. Ši liga dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms. Drumstėjant lęšiukui, šviesai sunkiau prasiskverbti į akį, todėl žmogus mato tarsi pro rūką ar purviną stiklą. Ligai progresuojant, matymas gali tapti neryškus, o spalvos įgauna gelsvą ar rusvą atspalvį.

Nors dažniausiai kataraktos išsivystymą lemia amžius, padidinti ligos riziką gali ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, ultravioletiniai saulės spinduliai, rūkymas, įvairios akių ligos, uždegimai, traumos bei buvusios akių operacijos. Taip pat įtakos turi bendrinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, rentgeno spindulinis gydymas, taikytas galvos srityje, bendrinių vaistų naudojimas ar net genetinis polinkis.

Kaip yra diagnozuojama katarakta?

Diagnozuoti kataraktą galima įprastos oftalmologo apžiūros metu su plyšine lempa išplėtus vyzdį. Profilaktiškai žmonėms naudinga tikrintis akis kartą per 1–2 m., o vyresnio amžiaus pacientams – dažniau.

Kaip gydoma katarakta?

Kataraktos gydymo būdų nėra, išskyrus chirurginį drumsto lęšiuko pašalinimą, tačiau operacija siūloma ne visais atvejais: jei pacientas turi gerą regėjimą ar jį galima koreguoti akiniais, operacija gali būti atidėta. Nusprendus kataraktą gydyti chirurginiu būdu, pacientui yra paskiriama konsultacija pas operuojantį oftalmologą-chirurgą. Specialistas paaiškina, kaip reikia pasiruošti procedūrai: 2 sav. iki operacijos svarbu atlikti kraujo tyrimus, padaryti elektrokardiogramą, gauti šeimos gydytojo patvirtinimą, kad būklė yra stabili ir galima operuoti.

Prieš operaciją svarbu išgerti rutiniškai naudojamus vaistus nuo kraujo spaudimo, naudinga nutraukti gerti ar pakeisti kraują skystinančius vaistus, o operacijos dieną – negerti ir nevalgyti. Kataraktos operacija yra atliekama vietinėje arba bendrinėje nejautroje. Šiuo metu vienas moderniausių, greičiausių ir saugiausių kataraktos operacijos metodų yra fakoemulsifikacija. Atlikus mažus pjūvius ragenoje (apie 2,4 mm), su fakoemulsifikatoriumi sudrumstėjęs akies lęšiukas yra susmulkinamas ultragarsu akies viduje ir pašalinamas netraumuojant akies, o tuomet yra implantuojamas naujas, skaidrus, minkštas, sulankstomas dirbtinas lęšis.

Operacija yra neskausminga, dažniausiai trunka apie 20–30 min., tačiau susidūrus su komplikuotais atvejais, ji gali užtrukti ilgiau. Po procedūros praėjus keletui valandų pacientas išleidžiamas namo. Svarbu paminėti, kad po kataraktos operacijos praėjus keliems metams gali išsivystyti antrinė katarakta, kuri yra gydoma lazeriu – padarant skylutę lęšiuko maišelio užpakaliniame paviršiuje.

Ką svarbu žinoti po kataraktos gydymo?

Po operacijos pacientui naudinga bent mėnesį tausoti jėgas ir laikytis tam tikrų taisyklių. Pirmiausia – naudoti dezinfekcinius akių lašus.

Pacientui vertėtų miegoti ant nugaros arba ant kitos pusės šono nei buvo operuota akis, nes jos negalima spausti. Svarbu nepamiršti atsargiai praustis, kad į operuotą akį nepatektų vandens, vengti dulkių, taip pat negalima lankstytis ar kelti sunkių daiktų.

Einant į lauką reikėtų dėvėti didelius akinius nuo saulės, saugotis vėjo, kad į akį nepatektų svetimkūnių. Taip pat pooperaciniu laikotarpiu negalima maudytis baseine ar atviruose vandens telkiniuose bei lankytis pirtyse.

Registracija:

 

Paslauga gali būti kompensuojama PSDF lėšomis*
Taip
Turite klausimų
Paslauga teikiama šiose klinikose
Filialas
Kaina
Vilnius, Laisvės pr. 64A
320,00 €
Kaunas, Savanorių pr. 423
320,00 €

Registruokitės gydytojo konsultacijai

Norėdami rasti gydytoją, pasirinkite miestą