.Lipidograma.
Lipidograma – 4 tyrimų kompleksas: bendrojo cholesterolio, DTL cholesterolio (didelio tankio lipoproteinai), MTL cholesterolio (mažo tankio lipoproteinai) ir trigliceridų (TG ) koncentracijos nustatymas kraujo serume. Lipidogramos tyrimas padeda įvertinti ir nustatyti galimas širdies ligų rizikas.
4 tyrimų kompleksą sudaro:
- Cholesterolis (CHOL) – medžiaga, panaši į riebalus, randama gyvūninės kilmės riebaluose, ir yra viena pagrindinių kraujo plazmos lipoproteinų komponentų. Cholesterolio padidėjimas leidžia nustatyti galimą įvairių ligų vystymąsi – sukelia riziką išsivystyti KŠL (koronarinei širdies ligai).
- DTL cholesterolis – tyrimo metu nustatoma „gerojo“ cholesterolio koncentracija organizme. DTL cholesterolis šalina CHOL cholesterolį – paima jį iš audinių ir perneša į kepenis, neleisdamas jam kauptis ant arterinių sienelių. Kuo didesnė DTL cholesterolio koncentracija organizme, tuo yra geresni lipidų apykaitos rodikliai ir mažesnė ligų tikimybė.
- MTL cholesterolis – „blogasis“ cholesterolis ir vienas jautriausių rodiklių, kuris gali lemti aterosklerozės riziką. MTL cholesterolis veikia įsiskverbdamas į kraujagyslių sieneles, ten oksiduojasi ir sudaro cholesterolio sankaupas.
- Trigliceridai – lipidai, kurie yra vadinami riebalais. Padidėjęs TG kiekis kraujyje didina išeminės širdies ligos riziką.