Viena dažniausių širdies ligų – arterinė hipertenzija
Širdis – vienas svarbiausių žmogaus organų, tačiau su ja susijusių ligų sergamumas išlieka pagrindine mirties priežastimi tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje.
Klaipėdos „Kardiolitos klinikų“ gydytojas kardiologas Domas Berenis atkreipia dėmesį, kad mūsų šalyje širdies ir kraujagyslių ligos diagnozuojamos vis jaunesnio amžiaus žmonėms, o tam įtakos turi dėmesio stoka profilaktikai bei ydingas gyvenimo būdas: netaisyklinga mityba, žalingi įpročiai ir nepakankamas fizinis aktyvumas.
Viena iš dažniausiai Lietuvoje diagnozuojamų širdies ligų – arterinė hipertenzija, kitaip – padidėjęs kraujospūdis. Deja, neretai pacientai, susiduriantys su šia būkle, tinkamai neįvertina jos grėsmės. Laiku negydomas šis sutrikimas gali sukelti širdies ar inkstų nepakankamumą, išeminę širdies ligą ir tokias ūmias būkles kaip miokardo infarktas, insultas ar aortos disekacija.
Kada svarbi gydytojo kardiologo konsultacija?
Nedelsti vertėtų, jei keletą kartų pasimatavus kraujospūdį, jo reikšmės yra didesnės nei 135/85 mmHg. Geriausia šį rodiklį stebėti keletą dienų: matuoti jį ryte ir vakare ramybės būsenoje bei užrašyti gautus rezultatus, o vizito pas savo šeimos gydytoją ar gydytoją kardiologą metu pateikti užrašytas reikšmes. Taip pat pasikonsultuoti su savo gydytoju naudinga pastebėjus fizinio krūvio metu atsirandantį maudžiančio, gniaužiančio, deginančio pobūdžio skausmą krūtinėje, ypač jei jis yra lydimas dusulio.
Taip pat svarbu nepamiršti, kad reguliarus fizinis aktyvumas – viena efektyviausių širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos priemonių, padedančių sumažinti mirštamumą net 20–30 proc.