Naujienos

Taškeliai, dėmelės ir žaibai akyse – kada reikėtų sunerimti?

Taškeliai, dėmelės ir žaibai akyse – kada reikėtų sunerimti?

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytoja oftalmologė Dovilė Šimkienė sako, kad įvairūs prieš akis plaukiojantys juoduliai, taškeliai ar dėmelės – vieni iš dažniausių nusiskundimų, dėl kurių kreipiasi pacientai. Kas tai per procesas ir kada dėl jo reikėtų sunerimti?

Anot gydytojos, dažnu atveju tai natūralus reiškinys. Jei tokių drumsčių yra tik viena kita, jos matomos jau ilgą laiką, vaizdinių nedaugėja, nejaučiamas regėjimo pablogėjimas arba nėra jokių kitų simptomų – greičiausiai tai nepavojingi fiziologiniai stiklakūnio pokyčiai.

Stiklakūnis – tai skaidri gelinės konsistencijos struktūra, užpildanti didesnę dalį akies obuolio tūrio ir palaikanti jo formą. Su amžiumi ši medžiaga kinta, jame esančios mikroskopinės kolageno skaidulos sulimpa, sudarydamos įvairios formos tankesnes struktūras – stiklakūnio drumstis.

Sunerimti reikėtų, jei tokių drumsčių regos lauke atsiranda staiga, jų smarkiai padaugėja, jos tampa tamsesnės, kartu atsiranda blyksėjimas ar žybsėjimas prieš akį – šie simptomai gali būti susiję su tinklainės pažeidimu.

Be to, mirgėjimas prieš vieną ar abi akis, trunkantis kelias minutes, gali būti laikino kraujotakos sutrikimo simptomas. Tokiais atvejais reikėtų atkreipti dėmesį į galimus kraujospūdžio svyravimus, bendrą organizmo tonusą, nuovargį, kartu atsiradusį silpnumą, galvos skausmą bei ar to neišprovokuoja staigus kūno padėties pasikeitimas.

Besitęsiantys minėti simptomai gali signalizuoti apie tinklainės – vidinio akies obuolio sienelės sluoksnio – plyšį ar atšoką. Esant šiai patologijai laiku atlikta operacija gali užkirsti kelią negrįžtamam smarkiam matymo pablogėjimui ar net apakimui.