Naujienos

Skrandyje gyvenanti Helicobacter pylori – ką svarbu žinoti

Skrandyje gyvenanti Helicobacter pylori – ką svarbu žinoti

Ar žinojote, jog Helicobacter pylori (H. pylori) buvo atrasta dar 1982 m.? Tuo metu mokslininkai Barry J. Marshall ir Robin Warren buvo išjuokti gydytojų ir mokslininkų, kurie teigė, kad rūgščioje skrandžio terpėje negali gyventi jokios bakterijos. Kad įrodytų savo teoriją, Barry J. Marshallas išgėrė H. pylori „suspensiją“, po kurios skrandyje atsivėrė opa.

Anot Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ gydytojo gastroenterologo Olego Stungio, šią bakteriją turi net du trečdaliai pasaulio gyventojų. Manoma, jog šia infekcija užsikrečiama vaikystėje – per neplautas rankas, maistą ar vandenį. Mokslininkai vis dar nesutaria, ar ji yra perduodama per bučinius, tačiau tyrimų duomenys rodo, jog vaikai, kurių tėvai yra užsikrėtę H. pylori, daug dažniau turi šią bakteriją.

Helicobacter pylori simptomai ir požymiai

Nors infekcija nesukelia jokių nusiskundimų, uždegimui paūmėjus, pacientui gali:

  • sutrikti virškinimas;
  • atsirasti deginantis viršutinės pilvo dalies skausmas, dažnas raugėjimas, pilnumo ir sunkumo jausmas po valgio, pykinimas;
  • retesniais atvejais gali suprastėti apetitas, atsirasti pilvo pūtimas ar vėmimas. Šie simptomai gali būti laikomi H. pylori bakterijos simptomais, todėl svarbu laiku kreiptis į gydytoją.

Gydytojas gastroenterologas pasakoja, jog žmogaus organizme apsigyvenusi bakterija dažniausiai sukelia gastritą, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opas. Deja, bet ši bakterija taip pat yra stiprus skrandžio vėžio rizikos veiksnys.

Helicobacter pylori testas

Helicobacter pylori nustatymas atliekamas įvairiais būdais, įskaitant:

  • Kraujotyrimai – nustatomi antikūnai prieš H. pylori;
  • Išmatų tyrimai – nustatomi bakterijos antigenai išmatose;
  • Kvėpavimo testas – pacientas išgeria specialią medžiagą, o po to tiriama iškvepiamame ore esančios medžiagos sudėtis;
  • Endoskopija – per skrandį įvedama kamera, kuri leidžia tiesiogiai apžiūrėti skrandžio gleivinę ir paimti biopsiją.

Helicobacter pylori testas teigiamas – ką daryti?

Jei helicobacter pylori testas yra teigiamas, tai reiškia, kad jūsų organizme yra ši bakterija. Tokiu atveju svarbu pradėti gydymą, nes negydoma H. pylori infekcija gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant gastritą, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opas bei skrandžio vėžį.

Kaip gydyti skrandžio bakteriją? Įprastai ją išnaikinti pacientui prireikia net dviejų antibiotikų ir rūgštingumą mažinančių vaistų bei bismuto preparato, o gydymas trunka 14 dienų. Tai vadinama trigubu terapijos režimu. Kartais naudojamas keturgubas gydymo režimas, kuris apima dvejus antibiotikus, rūgštingumą mažinančius vaistus ir bismuto preparatą.

Kaip maitintis turint H. pylori bakteriją?

Jei turite H. pylori bakteriją, svarbu laikytis atitinkamos mitybos, kad sumažintumėte simptomus ir galėtumėte greičiau pasveikti. Pravartu vartoti lengvai virškinamą maistą, pvz., virtas daržoves, vaisius, liesą mėsą ir žuvį. Derėtų vengti aštraus, rūgštaus, aliejuje kepto maisto ir alkoholio. Taip pat vertėtų gerti pakankamai vandens ir laikytis reguliaraus valgymo grafiko.

Helicobacter pylori yra gana plačiai išplitusi bakterija, galinti sukelti įvairias virškinimo sistemos ligas. Pylori infekcija gali būti diagnozuojama įvairiais testais, o teigiamo rezultato atveju svarbu pradėti gydymą. Tinkama mityba ir gydymas gali padėti efektyviai kovoti su šia bakterija ir išvengti rimtesnių sveikatos problemų.