Kuo vaikams svarbūs adenoidai bei tonzilės ir kokiais atvejais jie operuojami?
Mažamečiai yra kur kas jautresni įvairioms sezoninėms ligoms, o vis pasikartojantys susirgimai kartais būna susiję su išvešėjusiais adenoidais ir tonzilėmis. Ką apie juos reikėtų žinoti ir kada yra taikoma jų šalinimo operacija?
Pasak Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytojos otorinolaringologės Editos Samackaitės, šios struktūros yra žmogaus imuninės sistemos dalys, kurios aktyviai dalyvauja saugant organizmą nuo ligų sukėlėjų – virusų, bakterijų, alergenų bei teršalų, įkvepiamų kartu su oru.
Susirgus adenoidai ar tonzilės padidėja, nes jose vyksta intensyvūs procesai, tačiau pasibaigus ūmiam periodui, limfoidinis audinys turėtų nurimti, sumažėti ir nekelti diskomforto. Kartais dėl įvairių veiksnių adenoidai ir gomurio tonzilės yra labai stipriai stimuliuojamos, todėl ima didėti, sukeldamos gretutinių problemų.
Jei vaikui pasunkėja kvėpavimas pro nosį, pasireiškia pūlinga sekrecija, suprastėja klausa, miegodamas ar dienos metu jis kvėpuoja pro burną, būna išsižiojęs, knarkia – nustatyti ligą padeda gydytojas otorinolaringologas.
Jei kilusių simptomų nepavyksta išgydyti medikamentais arba gydymas efektyvus tik trumpą laikotarpį, problema gali būti sprendžiama chirurginiu būdu. Šiais laikais adenoidų ir tonzilių operacijos atliekamos esant specifiniams kriterijams, bet ne dėl profilaktinių priežasčių. Laiku ir teisingai atlikta operacija pagerina vaiko būklę ir apsaugo nuo tolesnių komplikacijų.