Kodėl ultragarsinis tyrimas nėštumo metu yra itin svarbus?
Ultragarsinis tyrimas, arba echoskopija, yra neinvazinis, vienas pagrindinių tyrimų nėštumo metu, leidžiantis įvertinti vaisiaus raidą, augimą ir būklę. Kuo jis svarbus ir ką gali parodyti?
Kauno „Kardiolitos klinikų“ gydytojas akušeris-ginekologas Saulius Čigriejus pažymi, kad pagal LR sveikatos apsaugos ministerijos informaciją, besilaukiančioms moterims ultragarsinis patikrinimas reikalingas bent du kartus: pirmojo nėštumo laikotarpio patikra atliekama 11-13 sav., o antrojo – apie 18-20 sav., kai vaisius būna paaugęs, jau yra susiformavusi jo anatomija ir tyrimo metu gydytojas gali pamatyti bei įvertinti, ar vaisiui viskas gerai ir nėra jokių matomų pakitimų.
Visgi, geriausia, kai ultragarsinis tyrimas yra atliekamas iškart – 5-7 nėštumo savaitę. Tai leidžia įsitikinti, jog gemalinė pūslytė yra įsitvirtinusi gimdoje ir joje užsimezgęs embrionas.
Ši patikra leidžia įvertinti ir mamos sveikatos būklę – apžiūrėti gimdą, jos priedus, kiaušides bei, jei reikia, gimdos kaklelį. Taip pat yra įvertinama placenta ir jos prisitvirtinimas – jeigu ji per žemai, gali grėsti atšokimai, nėštumo metu lemiantys kraujavimą ir nepakankamą vaisiaus mitybą.
Jeigu ultragarsinio tyrimo metu neaptinkama jokių pakitimų, o moteris yra sveika, neturi jokių gretutinių ligų bei jaučiasi gerai, nėštumo metu ją prižiūri akušerė arba šeimos gydytojas, kurie paskiria kito susitikimo laiką.
Svarbu pabrėžti, kad kiekviena situacija yra individuali, todėl prireikus, ultragarsinis tyrimas pacientei gali būti atliekamas ir dažniau.