Kaip gydoma aortos vožtuvo stenozė?
Kad mūsų širdis tinkamai atliktų savo darbą, jai yra reikalinga keturių širdies vožtuvų pagalba. Visgi, kai kurių žmonių vožtuvų burės sukietėja ir sustorėja, todėl joms tampa sunku atsiverti ir užsiverti, širdis turi sunkiau dirbti, kad kraują išpumpuotų į kitas mūsų kūno dalis – ši būklė vadinama aortos vožtuvo stenoze. Deja, bet negydoma ji gali komplikuotis į širdies nepakankamumą ar net baigtis staigia mirtimi.
Kauno „Kardiolitos klinikų“ gydytoja kardiologė dr. Kristina Morkūnaitė sako, jog ligos simptomai pasireiškia staiga, tai gali būti skausmas krūtinėje, galvos svaigimas, nuovargis, dusulys ar nereguliarus širdies ritmas. Aortos vožtuvo stenozė yra nustatoma širdies echoskopinio tyrimo metu.
Liga gydoma minimaliai invazyvios procedūros arba atviros širdies chirurginės operacijos metu.
- Perkateterinio aortos vožtuvo implantavimas (TAVI) yra mažai invazinė procedūra, trunkanti 1–2 val. Jos metu pacientui į arteriją įkišamas plonas, lankstus vamzdelis ir dirbtinis širdies vožtuvas, kuris yra nustumiamas iki širdies ir pakeičia pakitusį, seną vožtuvą sveiku. Po procedūros pacientas kelias valandas yra stebimas intensyvios terapijos skyriuje, vėliau perkeliamas į palatą, o po kelių dienų išleidžiamas namo arba į reabilitaciją.
- Tuo metu chirurginis aortos vožtuvo keitimas (SAVR) užtrunka ilgiau – operacijos metu pacientui yra atveriama krūtinės ląsta, sustabdomas širdies darbas, o kraują po kūną pumpuoja prijungtas aparatas, iki kol yra įsiuvamas naujas vožtuvas.
Pacientas ligoninėje įprastai praleidžia kelias savaites ar ilgiau, o tada seka ilgas sveikimo laikotarpis.
Nuotraukos iš „Medtronic“