Kodėl plyšta kelio sąnario meniskai ir kaip jie gydomi?
Kelio sąnario meniskai – kremzliniai pusmėnulio formos pusžiedžiai, sudaryti iš 72 proc. vandens ir tarpląstelinės medžiagos. Kodėl meniskai plyšta ir kaip jie gydomi?
Klaipėdos „Kardiolitos klinikų“ gydytojas ortopedas-traumatologas Tomas Liebus sako, kad menisko plyšimas įvyksta tuomet, kai kelio sąnariui tenka per didelė jėga: staigus pagreitėjimas ir staigus sulėtėjimas, fiksuota kelio sąnario padėtis ir sukamasis judesys ar tiesiog gilaus tūpimo metu.
Ši trauma galima bet kokiame amžiuje:
- jaunesni pacientai ją dažniausiai patiria sporto – futbolo, krepšinio, slidinėjimo – metu;
- vidutinio amžiaus ir vyresniems pacientams ji labiau susijusi su degeneraciniais kelio sąnario pakitimais.
Dėl menisko traumos kartais patiriamas ir kelio sąnario blokas. Tai būklė, kai plyšusio menisko dalys patenka į šlaunikaulio tarpgumburinę vagą, todėl pacientas negali ištiesti kelio sąnario. Įtarus šią būklę, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ortopedą-traumatologą.
Vyresniems nei 65 metų pacientams dėl amžinių pakitimų meniskai tampa mažiau elastingi, mažėja jų aprūpinimas krauju ir įvyksta degeneraciniai plyšimai. Paskyrus priešuždegiminį gydymą ir fizioterapines procedūras, skausmai dažnai regresuoja ir operacija nėra reikalinga.
Trauminiai menisko plyšimai gydomi operaciniu būdu, o pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiriama anatomijai atstatyti – plyšęs meniskas yra susiuvamas, o ne dalinai pašalinamas. Kodėl, esant galimybei, jį reikėtų siūti, o ne šalinti?
Anot gydytojo T. Liebaus, atlikti biomechaniniai tyrimai rodo, kad net ir po dalinės menisko pašalinimo operacijos apkrova į šlaunikaulio ir blauzdikaulio kremzlę padidėja apie 350 proc., dėl to greičiau pradeda vystytis degeneraciniai kelio sąnario pakitimai, osteoartritas. Visgi, kiekvienu atveju gydymo būdas parenkamas individualiai, įvertinus sąnario kremzlės būklę, amžių bei plyšimo tipą.
Nuotrauka iš „Pexels“