Reabilitacija – ne tik traumoms gydyti, bet ir išeitis lėtiniams skausmams mažinti
Sulaukus šiltesnių orų miestų parkai, žaidimų aikštelės ar lauko stadionai akimirksniu prisipildo aktyvių pramogautojų. Pasak Kauno „Kardiolitos klinikų“ Reabilitacijos centre dirbančios gydytojos reabilitologės Daivos Sasnauskienės, traumos taip pat turi savo sezoniškumus.
Todėl slidinėjimo sezonui pasibaigus, ateina kitos – lauko sporto mėgėjų įgyjamos traumos, padidėja lėtinių neurologinių susirgimų turinčių ir nuolatinį skausmą jaučiančių žmonių gydymo poreikis. Kas gali padėti išvengti atsitiktinių traumų ir kaip elgtis jaučiant nuolatinius, fizinį aktyvumą ribojančius skausmus, pataria reabilitologė.
Išeitis – reabilitacija
Reabilitacijos naudą specialistai vertina dvejopai. Pasak jų, ji veikia ne tik kaip priemonė, padedanti susigrąžinti fizinį aktyvumą po traumos ar operacijos, bet ir kaip lėtinių neurologinių ligų sprendimo būdas. Kartais sustiprinti raumenys gali padėti išvengti operacijos ar kitų atsitiktinių traumų.
„Reabilitaciniai užsiėmimai taikomi ne tik darbingumui po susirgimų ar traumų atstatyti, bet jie veikia ir kaip efektyvi prevencinė priemonė, užkertanti kelią netikėtiems susižalojimams. Taip pat ji padeda spręsti ir lėtines su neurologija susijusias problemas, tokias, kaip nugaros skausmas. Neretai reabilitacija išsprendžia ir tokias problemas, kurių, atrodytų, be chirurgo įsikišimo nebeišspręsime. O jeigu operacija neišvengiama – reabilitacija padeda sustiprinti raumenis dar iki operacijos, vėliau užtikrinti lengvesnį gydymo procesą“, − reabilitacijos naudą komentuoja D. Sasnauskienė.
Nugaros skausmams gydyti
Vyrauja nuomonė, kad reabilitacija reikalinga tik rimtas traumas patyrusiems žmonėms, o tokius atvejus, kaip lėtiniai nugaros skausmai, nervinių šaknelių užspaudimo ar uždegimo problemas pacientai linkę spręsti vaistais nuo skausmo. Pasak specialistų, reabilitacija – puiki neurologinius susirgimus padedanti gydyti priemonė, leidžianti išvengti vaistų vartojimo, tinkanti įvairaus amžiaus pacientams.
„Po traumos reabilitacijos pacientai imasi labai aktyviai ir noriai. Labiausiai gydytis delsia pacientai, jaučiantys nuolatinius maudžiančius skausmus, prie kurių pripranta. Taupydami laiką, pajutę skausmą jie griebiasi vaistų, naudoja tepalus ir viliasi, kad skausmas praeis. Bet taip problema tik užslopinama ir neišsprendžiama“, − tendencijas komentuoja specialistė.
Skausmo mažinimas be vaistų
Ignoruodami skausmą ir tęsdami fizinį darbą, žmonės rizikuoja išvaržos atsiradimu, o kartais sukelia grėsmę esančią problemą paversti chirurgine. Taip, pasak gydytojos, pacientai nieko nesutaupo, o tik prailgina reabilitacijos laikotarpį ateityje. Kuo anksčiau pacientai kreipsis į specialistus, tuo trumpesnis ir efektyvesnis gydymo procesas lauks ateityje.
„Reabilitacija atliekama fizioterapinėmis procedūromis, hidroterapija (vandens take ir vertikalioje vonioje) ar individualiai sudaryta kineziterapijos programa. Kadangi šios procedūros veikia nuskausminančiai, tai labai aktualu vyresnio amžiaus žmonėms, kurie ir taip vartoja daug vaistų. Fizioterapinių procedūrų metu pasitelkiamas lazeris, ultragarsas, nuskausminanti bei stimuliuojanti elektros terapija, magnetas ar smūginės bangos terapija, kuri padeda sumažinti skausmus be medikamentų. Veikdami tiesiai į problemos židinį, jie pagerina kraujotaką, mikrocirkuliaciją, sumažina uždegimą ir gerina paties kaulo, raumens gijimą bei atsistatymą“, - teigia reabilitologė.
Pasak D. Sasnauskienės, itin greitus gijimo rezultatus pasiekti padeda ir mankštos vandens take. O tai labai motyvuoja pačius pacientus dirbti dar daugiau.
„Vandens take veikiančios srovės atpalaiduoja raumenis, o dėl slėgio nuimamas kūno svoris, todėl pratimus atlikti tampa lengviau. Svarbus ir šiluminis faktorius, leidžiantis atlikti didesnių amplitudžių pratimus“, − procedūras apžvelgia gydytoja.
Uždegimai pagydomi negrįžtamai
Pasak specialistės, šiuo metu dažnai pasitaikantiems alkūnių ar pado fascijos (kulno srities) uždegimams efektyviai gydyti, taikoma smūginės bangos terapija. Tai pati efektyviausia gydymo priemonė esant minėtiems susirgimams. Greitas rezultatas ypač pasiteisina skubantiems ir greito rezultato laukiantiems pacientams.
„Epikondilitas (uždegimas alkūnėje) pasireiškia sportuojantiems, dažnai mėgėjiškai žaidžiantiems tenisą, dirbantiems monotoniškų judesių darbą ar ilgai sėdintiems prie kompiuterio. Šie pacientai skundžiasi skausmu alkūnėje, sumažėjusia jėga rankoje.
Pasitaiko uždegimų ir kulno srityje, ypač keičiantis sezonams, kai žmonės keičia avalynę. Pacientai skundžiasi dėl ypatingo skausmo negalintys priminti kulno. Atlikus penkias, šešias procedūras pastebimas efektyvus ir ilgalaikis gydymo rezultatas“, − pabrėžia specialistė.
Klaidingos nuostatos
Žmonės mėgsta reabilitacijos paslaugas, masažus, elektrines procedūras, tačiau mankštų naudą vertina mažiausiai. Kaip teigia reabilitologė D. Sasnauskienė, greičiausiai taip yra dėl to, kad ten pacientui reikia pačiam aktyviai dirbti. Nematant akivaizdaus poveikio pacientai linksta neigti procedūrų naudą, tačiau specialistė ragina nebūti tokiems skeptiškiems.
„Masažai patinka daugeliui, nes jie nereikalauja pačio paciento įsitraukimo. Tačiau individualios mankštos yra pagrindas, padedantis sureguliuoti raumenų balansą, kuris dėl pokyčių ir sukelia įvairius skausmus. Neretai pacientai yra linkę savarankiškai susirasti pratimus ir juos atlikti namuose. Žinoma, tai geriau nei nieko, bet individualių kineziterapijos užsiėmimų metu speciali programa sudaroma atsižvelgiant į individualius poreikius bei pajėgumus. Juk kiekvieno žmogaus raumenys nėra vienodai įtempti, o slanksteliai vienodai pasisukę. Pritaikyta mankšta būna tikslingesnė.
Vyrauja ir kita klaidinga nuostata dėl elektrinių procedūrų, kurių metu pacientas nejaučia tiesioginio poveikio, todėl dažnai galvoja, kad jos neveikia. Tačiau efektas yra akivaizdus. Jos mažina tinimą, skausmą, neurologinių susirgimų atvejais – uždegimus. Pajutus pagerėjimą tuomet patiki jų nauda.
Geriausių rezultatų, sprendžiant tiek neurologinius, tiek su judamojo aparato sistema susijusius atvejus, sulaukiama esant kompleksiniam gydymui, drauge taikant fizioterapines, hidroterapijos (vandens take ar vertikalioje vonioje) ir kineziterapijos procedūras“, − pokalbį baigia Kauno „Kardiolitos klinikų“ Reabilitacijos centro gydytoja reabilitologė D. Sasnauskienė.