Kraujagyslių ligos
Milijonai žmonių pasaulyje kenčia nuo įvairaus sunkumo kojų venų ligų, vadinamojo lėtinio venų nepakankamumo (LVN). Tikslus ir laiku atliktas šių sutrikimų nustatymas, skirtas tinkamas gydymas lemia ne tik gerą žmogaus savijautą, bet ir tolesnę gyvenimo kokybę.
Širdies ir kraujagyslių ligos, kraujotakos sutrikimai žmogaus organizme – dažnas reiškinys. Jie gali atsirasti dėl įvairių priežasčių ir sukelti negrįžtamų padarinių žmogaus sveikatai ar net gyvybei. Ypač dažnos – kojų venų ligos. Milijonai žmonių pasaulyje kenčia nuo įvairaus sunkumo kojų venų ligų, vadinamojo lėtinio venų nepakankamumo (LVN). Tikslus ir laiku atliktas šių sutrikimų nustatymas, skirtas tinkamas gydymas lemia ne tik gerą žmogaus savijautą, bet ir tolesnę gyvenimo kokybę.
Būdinga moterims, bet ne svetima ir vyrams
Lėtinis kojų veninės kraujotakos nepakankamumas dažniausiai pasireiškia npoodinių kojų venų išsiplėtimu. Tai ypač dažna liga. Nustatyta, kad kas antra moteris ir kas ketvirtas vyras turi įvairaus sunkumo kojų veninės kraujotakos sutrikimų. Veninės kraujotakos nepakankamumas dažniau nustatomas gimdžiusioms moterims ir vyresniems nei 50 metų žmonėms. Dažniau šia liga serga turintieji tam tikrų rizikos veiksnių, t. y. dirbantys stovimą ar sėdimą darbą, taip pat antsvorį turintys žmonės. Labai svarbios ir genetinės priežastys – paveldimumas.
Kosmetinės problemos gali baigtis rimtais sveikatos sutrikimais
Poodinių kojų venų išsiplėtimą lemia kojų poodinių venų sienelės ir jose esančių vožtuvų pažeidimas. Daugeliu atvejų lėtinis venų nepakankamumas iš pradžių sukelia tik kosmetines kojų problemas. Dažnai pirmieji ligos simptomai išryškėja atšilus orams, t. y. pavasarį arba vasarą – pakilusi oro temperatūra dar labiau pagilina jau esančius sutrikimus poodinėse kojų venose, todėl dar labiau nsulėtėja veninė kraujotaka.
Pirmieji nusiskundimai gali būti labai įvairūs: kojų nuovargio, sunkumo, „skruzdėlyčių bėgiojimo“ pojūtis kojose, tirpimas, patinimas (ypač antroje dienos pusėje), vis dažniau pasikartojantis kojų mėšlungis. Ligai progresuojant kojose gali atsirasti veninių mazgų, vėliau, dėl didėjančių veninės kraujotakos sutrikimų, palaipsniui gali atsirasti odos patamsėjimų blauzdų apatinėse dalyse (hiperpigmentacija).
Nepradėjus laiku gydyti, prasideda dar didesni pakitimai – kartojasi poodinių venų uždegimai, todėl neretai venų spindžiuose susiformuoja kraujo krešuliai (tromboflebitai), kojose gali atsirasti negyjančių trofinių opų.
Tinkamas gydymas prasideda nuo tikslios diagnozės
Liga diagnozuojama pakankamai lengvai. Dažniausiai žmonės, ypač moterys, kreipiasi dėl „negražių“ kojų, sunkumo ir nuovargio pojūčio jose. Neretai „paprastos“ kojų apžiūros nepakanka. Tikslesniam veninės kraujotakos pažeidimo sunkumui ir priežasčiai nustatyti reikia atlikti ultragarso tyrimus, t. y. doplerometriją arba dvigubą kojų venų skenavimą. Šio tyrimo metu įvertinama ne tik kojų poodinių, bet ir giliųjų venų būklė. Šie tyrimo metodai ypač svarbūs tiksliai ligos priežasčiai nustatyti, gydymo metodams ir taktikai parinkti.
Platus gydymo priemonių spektras
Atsižvelgiant į ligos stadiją, gali būti taikomi konservatyvaus arba chirurginio gydymo būdai. Neretai šie gydymo metodai kombinuojami. Konservatyvus gydymas – tai gydymas vaistais, dažniausiai venotonikais, didinančiais kojų venų sienelės tonusą, taip pat kompresinė terapija – kojų tvarstymas elastiniais tvarsčiais arba specialių elastinių kojinių dėvėjimas.
Šie du metodai taikomi siekiant pagerinti veninio kraujo nutekėjimą iš kojų link širdies ir sumažinti veninio kraujo sąstovį apatinėse kojų dalyse. Jei poodiniai veniniai mazgai nėra dideli, tačiau matomas poodinis veninis tinklas (kosmetinis kojų defektas), gali būti taikoma skleroterapija, t. y. specialaus vaisto suleidimas į matomą pakitusią veną.
Procedūros lazeriu – alternatyva skalpeliui
Chirurginis gydymas taikomas, kai minėti gydymo metodai nepakankami arba neefektyvūs. Šis gydymo metodas pats veiksmingiausias, kai veninio nepakankamumo priežastis – poodinių venų kamienų vožtuvų nepakankamumas. Operacijos gali būti atliekamos tradiciniu chirurginiu būdu arba lazeriu. Atliekant operacijas lazeriu taikoma tik vietinė nejautra. Šio operacinio būdo privalumas tas, kad pacientas iš karto po operacijos išleidžiamas į namus – gydymas stacionare nereikalingas.
Pastebėtina, kad tiek lazerinės, tiek tradicinės operacijos – saugios ir neskausmingos. Jos atliekamos laikantis griežtų dabartinių kosmetinės chirurgijos reikalavimų, rezultatai esti geri, be to, ligonis nedarbingas tik labai trumpą laiką.
Jei Jūs esate nepatenkinti savo kojų grožiu ir sveikata, svarbu laiku kreiptis į kraujagyslių chirurgą, norint išvengti sunkesnių šios ligos sukeliamų padarinių ir tikintis kuo geresnio gydymo rezultato.
Parengė kraujagyslių chirurgas dr. Vaidotas Zabulis