Kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligos

Gydytojas įspėjo: vengdami spręsti alkūnės problemas rizikuojate prarasti savarankiškumą

Gydytojas įspėjo: vengdami spręsti alkūnės problemas rizikuojate prarasti savarankiškumą

Žmonės dažnai klaidingai galvoja, kad stingimas, strigimas ar skausmas alkūnės srityje praeis savaime ir jokių veiksmų imtis nereikia. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas Justinas Vaičiulis sako, kad ignoruojami simptomai laikui bėgant tik stiprėja, o žmonės rizikuoja savo gyvenimo kokybe.

„Jaučiantys skausmą alkūnės srityje, stingimą ar strigimą, bet tai ignoruojantys žmonės rizikuoja susidurti su rimtais ilgalaikiais padariniais, dėl kurių gali ženkliai suprastėti gyvenimo kokybė ir atsirasti ilgalaikis diskomfortas. Laikui bėgant ir jaučiamiems negalavimams progresuojant žmogus gali nesugebėti atlikti net elementariausių veiksmų: susišukuoti plaukų, savarankiškai pavalgyti ar apsirengti“, – pasakoja J. Vaičiulis.

Kokios priežastys lemia alkūnės problemas?

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytojas sako, kad viena dažniausių alkūnės problemų yra sąnario kontraktūros, atsiradusios dėl sąnario kapsulės sustorėjimo, sukeliančio alkūnės sąnario sustingimo pojūtį ir skausmą judesio metu. Ši problema dažniausiai sukeliama užsitęsusio potrauminio uždegimo, pasikartojančių traumų (dažnai patiriamų dėl intensyvaus fizinio krūvio ar darbo), ilgai trunkančio imobilizavimo gipso longete (pavyzdžiui, dėl žastikaulio, dilbio kaulų lūžių ar kitų traumų), kai ranka yra nejudinama ar žmogus sąmoningai pasirenka nelankstyti alkūnės dėl jaučiamo skausmo.

„Sąnario kapsulė sustorėti gali ir dėl sąnario uždegimo, tokiu atveju pasireiškia tinimas, judesio stoka ir skausmas. Gydymo eigoje uždegimas nėra pilnai nuslopinamas ir visiškai nepraeina, todėl sustorėjusi kapsulė lieka, o kartu su ja – alkūnės lankstumo problemos. Dėl alkūnės sąnario artrozės arba nuolat patiriamų mikrotraumų taip pat gali formuotis kaulinės ataugos, kurios lūžta ir laisvai plaukiodamos sąnariniame skystyje kelia strigimo pojūtį ir mažina judesių amplitudę“, – sako „Kardiolitos klinikų“, kuriose dirba vieni geriausių gydytojų Lietuvoje, ortopedas traumatologas.

J. Vaičiuliu teigimu, alkūnės strigimą gali sukelti disekuojantis osteochondritas – patologija, kurios metu spontaniškai atskyla sąnarinės kremzlės gabaliukas dėl sutrikusios subchondrinio kaulo (kaulo sluoksnio, esančio tiesiai po sąnario kremzle) kraujotakos. Alkūnės strigimą gali sukelti ir dėl patirtos traumos pažeisti sąnario kremzlės arba kaulo fragmentai, kurie suformuoja laisvus kūnus alkūnės sąnaryje, dar vadinamus „sąnarine pele“.

Pirmiausia siūlo konservatyvų gydymą

„Visiems pacientams, kamuojamiems skausmo, strigimo pojūčio ar lankstymo problemų alkūnės srityje reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris nustatytų kylančių negalavimų priežastį, tikslią diagnozę ir paskirtų tinkamą gydymą“, – pasakoja „Kardiolitos klinikų“ Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas.

J. Vaičiulio teigimu, kai žmogus skundžiasi jaučiamu sąstingiu alkūnės srityje dėl potrauminių pasekmių, pirmiausia yra siūlomas konservatyvus gydymo būdas – intensyvios kineziterapinės ir (ar) individualios mankštos.

„Alkūnės sąnarys sunkiai pasiduoda judesio amplitudės atstatymui, tačiau individualių ir kineziterapinių mankštų dėka galima problemą išspręsti, jeigu išpildomos ypač svarbios sąlygos – intensyvus paciento įsitraukimas į sveikimo procesą ir turimas užsispyrimas. Jeigu pacientas nuosekliai vykdo kineziterapeuto nurodymus ir atsakingai atlieka reikiamus pratimus, jis gali tikėtis teigiamų rezultatų ir greitesnės sveikimo eigos. Jeigu konservatyvusis gydymo būdas nepadeda, renkamės operacinį gydymo būdą“, – sako ortopedas traumatologas.

Alkūnės artroskopinės operacijos

Gydytojas sako, kad atliekamomis artroskopinėmis operacijomis sprendžiamos judesio ribotumo priežastys: pašalinami strigimą keliantys degeneraciniai pažeistų kremzlių audiniai, atlaisvinama sustorėjusi kapsulė, sąnario skystyje plaukiojantys laisvi kūnai, dėl patirtų traumų susidariusios perteklinės kaulinės išaugos (osteofitai).
„Artroskopija į pagalbą pasitelkiama sprendžiant ankštumo problemas, kai žmogus negali pilnai ištiesti ar sulenkti rankos, ir tada, kai reikia atlaisvinti sąnario kapsulę gydant kontraktūrą“, – sako J. Vaičiulis.

Ortopedo traumatologo teigimu, artroskopinė operacija yra minimaliai invazinis chirurginis gydymas, atliekamas darant labai nedidelius maždaug 0,5-1 cm ilgio pjūvelius. Operacijos metu yra naudojamas artroskopas (nedidelis įrenginys su videokamera), kuris leidžia atlikti alkūnės sąnario apžiūrą, įvertinti patologiją ir pašalinti judesio problemų priežastis.

„Po operacijos pacientas perkeliamas į intensyvios terapijos palatą, kur stebimas keletą valandų, vėliau gydymas tęsiamas stacionare, tačiau dažniausiai jau kitą dieną po operacijos jis gali vykti namo“, – priduria Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ gydytojas Justinas Vaičiulis.

Skausmo, stingimo ar strigimo alkūnės srityje kamuojami žmonės turėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes problemos ignoravimas ir vengimas gydytis nieko neišspręs: priešingai – negalavimai tik ūmės, o galiausiai sunkumų kels net paprasčiausi kasdieniai darbai.