Kaulų, sąnarių, raiščių, raumenų ligos

Aukštakulniai gražu, o deformuota pėda?

Aukštakulniai gražu, o deformuota pėda?

Pėdų skausmas, greitas nuovargis, atsirandančios nuospaudos rodo, kad laikas pasirūpinti savo kojomis nelaukiant, kol pėdų pokyčiai taps akivaizdūs. Pavyzdžiui, tokie akivaizdūs, kaip pas „batus-žudikus“ itin mėgstančią Victorią Beckham.

Pasirodo, vadinamoji mados ikona kenčia nuo vienos iš dažniausių pėdų sveikatos problemų – išsišovusio pėdos „kauliuko“. Tai pėdos nykščio ir pirmojo padikaulio deformacija, būdinga maždaug kas trečiai moteriai ir tik dviem vyrams iš šimto. Kaip atsiranda šios deformacijos ir kaip jas gydyti pataria „Kardiolitos klinikų“ ortopedas-traumatologas Jurgis Gavelis.

Paprastai polinkis į „kauliuko“ deformaciją yra paveldimas: jeigu motina ar senelė kentėjo nuo šios problemos, tikriausiai ją turės ir dukra ar anūkė. Tiesa, šis polinkis gali ir neišryškėti, jeigu pėdos nebus nuolat traumuojamos avint netinkamus batus.

„Kartais, labai svarbiomis progomis, galima pavaikščioti ir su aukštakulniais, bet moterys turi suprasti, kad, jais avėdama dažnai, per penkerius ar dešimt metų tikriausiai visam gyvenimui pakenks savo kojoms. Žengdamas žmogus pirmiausia stoja ant kulno, tada remiasi šonine pėdos dalimi, tuomet priekiu ir pirštais atsispiria. Aukštesnis nei dviejų centimetrų kulnas neteisingai perskirsto spaudimą pėdai – didesnis iš karto tenka priekiui – tai yra ant padikaulių priekinių dalių. Dėl to pirmas padikaulis krypsta į vidų, o nykštys krypsta į kitų pirštų pusę, nes yra prilaikomas privedamojo raumens sausgyslės, – aiškina gydytojas.

Pasak gydytojo J. Gavelio, dėl aukštakulnių ilgainiui nukenčia ir stuburas, kojų venos. Tiesa, pėdos pirmas padikaulis moterims pasislenka dažniau nei vyrams ne tik dėl batelių aukštais kulnais avėjimo. Moterų sąnariai laisvesni dėl ilgesnių raiščių. Dar labiau jie atsipalaiduoja nėštumo metu, kai spaudimas dėl augančio svorio tik didėja.

Kai kiekvienas žingsnis sukelia skausmą

Priklausomai nuo „kauliukų“ deformacijos laipsnio, žmonės susiduria su įvairiais nepatogumais. Jeigu nykščio pakrypimas nežymus, pado priekinėje dalyje (ties antru ir trečiu padikauliu) gali formuotis nuospaudos, kiek pasunkėti eisena, nes pasidaro sunkiau atsispirti. Jau tuomet reikėtų kreiptis ortopedo konsultacijos. Ortopedo-traumatologo J. Gavelio teigimu, paprastai žmonės gydytojų pagalbos prašo tik deformacijai progresuojant, kai jau jaučia skausmą, atsiranda patinimas, paraudimas. Nieko nesiimant kauliuko išsišovimas tampa labai ryškus, batai į kauliuką besiremiančioje vietoje pritrina aplinkinius audinius.

Jeigu pacientas pas ortopedą kreipiasi tik pastebėjęs pirmuosius požymius, kai dar nėra skausmo, jausdamas nedidelį diskomfortą, kai deformuojasi batai – tai optimaliausias laikas operaciniam gydymui, nes visos struktūros dar yra sveikos. Esant nedidelio laipsnio deformacijoms geriau pasijusti padeda specialūs laikini įtvarai, įdėklai tarp pirštų, kurie neleidžia susiformuoti nuospaudoms.

Jeigu pėdos nykštys jau krypsta, jaučiamas skausmas – prireiks ortopedo-traumatologo pagalbos. „Chirurginių pėdos „kauliukų“ gydymo metodų yra daugybė. Vienas patikimiausių metodų, dažniausiai taikomų ir „Kardiolitos klinikose“, yra pirmo padikaulio pjovimo operacijos, pagal pjūvio formą vadinamos „V“ (dar vadinama Austin) ir „Z“. Labai svarbu, kad po operacijos pacientas laikytųsi gydytojo nurodymų, darytų paskirtą pirštų mankštą“, – perspėja gydytojas J. Gavelis.
 
„V“ ir „Z“ tipo operacija atliekama lengvesnės kauliuko iškrypimo formos natveju. Po jos jau kitą dieną galima minti ant kulno ir pėdos išorinio krašto, o po šešių savaičių, pasikonsultavus su operavusiu chirurgu, galima pilnai apkrauti visą pėdos paviršių. Į darbą pacientas gali grįžti praėjus dviem mėnesiams po operacijos.

Lapidus tipo operacija daroma esant didelio laipsnio pėdos deformacijai dėl pirmojo padikaulio ir pleištuko sąnario nestabilumo, po jos šešias–aštuonias savaites visai negalima minti ant operuotos pėdos, vėliau galima pradėti minti ant kulno ir pėdos išorinio krašto. Į darbą galima grįžti po trijų mėnesių po operacijos.

Sveikos kojos – tai stiprios kojos, tad nuolatinis judėjimas tikrai padės ilgiau išlaikyti sveikas pėdas. Svarbiausia yra judėti tinkamai apsiavus. „Kardiolitos klinikų“ ortopedas-traumatologas pataria, kad geriausia yra avėti batus su dviejų centimetrų pakulne – tuomet žmogaus svorio spaudimas pėdai pasiskirsto tolygiai. Besilaukiančios moterys turėtų nuo pirmos akimirkos, kai sužino apie nėštumą, pradėti nešioti patogią avalynę (sportbačius), o aukštakulnius visai mesti iš galvos.