Dantų balinimas: ką reikia apie jį žinoti?
Balti dantys suteikia didesnio pasitikėjimo savimi bei žavesio. Pripažinkime – mums visada maloniau bendrauti su gražios šypsenos savininkais. Todėl nenuostabu, kad dantų balinimas visame pasaulyje yra viena populiariausių dantų gražinimo procedūrų. Lietuvoje dažniausiai savo šypsena rūpinasi jaunesnio amžiaus moterys ir vyrai bei žmonės dirbantys šou verslo srityje. Šiandien apie dantų balinimą kalbamės su Kauno „Kardiolitos klinikų“ Odontologijos centro gydytoja odontologe Lilija Deksniene.
Kodėl mūsų dantys su laiku praranda baltumą?
Tai, kad bėgant metais mūsų dantys tampa tamsesni ar pagelsta gali nulemti daugybė priežasčių: senėjimo procesai, genai, kai kurių vaistų vartojimas, dantų trauma, netinkamas dantų kanalų gydymas, maiste esantys dažikliai, rūkymas, stiprios arbatos ar kavos vartojimas, dažnas mėgavimasis vynu, per didelis fluoro, geležies kiekis geriamajame vandenyje. Taip pat dantų spalvos pokyčius gali įtakoti ir įvairūs sveikatos sutrikimai.
Ar visiems galima balinti dantis?
Dažniausiai žmonės nežino, kad dantų balinimas tinka ne visiems. Žmonėms, turintiems labai jautrius dantis, nėščioms ir maitinančioms moterims, vaikams iki 18 metų bei asmenims, sergantiems dantenų ar burnos ertmės ligomis šios procedūros netinka. Alergiški žmonės visų pirma turėtų išsitirti, ar jie nėra jautrūs vandenilio peroksidui, latoksui ar labai ryškiai šviesai. Jei nesate tikri, ar jums galima atlikti dantų balinimą, pasitarkite su savo odontologu.
Ką būtina žinoti apie dantų balinimą namuose?
Populiariausi balinimo namuose būdai – balinimas juostelėmis arba kapomis. Jeigu esate apsisprendę dantis balintis patys, atminkite, kad dantų balinimo procedūros turi būti atliekamos griežtai pagal gydytojo odontologo nurodymus. Viršiję nustatytų kartų skaičių, jūs galite negrįžtamai pažeisti dantų emalį, o tai sukels nuolatinį dantų jautrumą ir diskomfortą.
Kodėl specialistai pataria dantis balinti gydytojo kabinete?
Atliekant šias procedūras gydytojo kabinete yra atliekama apžiūra ir parenkami saugiausi, pacientui geriausiai tinkantys naujos kartos dantų balinimo metodai, atsižvelgiant į amžių, sveikatos būklę, norimą pasiekti rezultatą ir kitus svarbius faktorius. Visais atvejais prieš procedūrą atliekama profesionali burnos ertmės higienos procedūra ir, esant būtinybei, gydomas kariesas.
Šiuo metu dauguma pacientų renkasi vakaruose ypač populiarų balinimą lazeriu, nes tai šiuolaikiškiausia, greita, saugi ir veiksminga procedūra. Balinant lazeriu pasiekiamas giluminis efektas – lazeriu aktyvuota balinimo medžiaga pasiekia ne tik emalį, bet ir dentiną. Tai vienas pažangiausių metodų, nekenksmingas nei dantims, nei dantenoms. Apie 30 minučių trunkanti procedūra užtikrina maksimalų rezultatą vos po vieno apsilankymo pas odontologą. Tokį rezultatą galima pasiekti kitomis procedūromis tik per keletą kartų. Po dantų balinimo lazeriu dantų jautrumas minimalus, todėl jis tinka ir jautriems pacientams.
Nuo ko priklauso kiek ilgai dantys išliks balti?
Tai, kiek laiko išliks procedūros rezultatas, priklauso nuo žmogaus higienos, mitybos, žalingų įpročių. Tačiau kiek ilgai išliks balti dantys taip pat priklauso ir nuo to, ar procedūrą darėtės patys, nieko apie ją nesuprasdami, ar vis tik pasitarėte su specialistu. Reikalinga žinoti, kad balinimo procedūrų efektyvumas priklauso nuo preparato koncentracijos, šviesos šaltinio galingumo, o taip pat ir nuo vartojamo maisto pobūdžio, nuo to, kaip žmogus laikosi burnos higienos. Norintiems gero ir ilgalaikio rezultato patartina pasirinkti dantų balinimą gydytojo odontologo kabinete, taip pat rinktis dideles klinikas, turinčias naujausios kartos įrangą bei profesionalius specialistus, kurie nuolatos kelia kvalifikaciją Lietuvoje bei užsienyje.