Virškinimo sistemos ligos

Virškinimo ligos ir jų profilaktika

Virškinimo ligos ir jų profilaktika

Blogas virškinimas – daugelio negalavimų priežastis. Sutrikus virškinimo trakto ar virškinimo organų veiklai, dėl sumažėjusio virškinimo fermentų aktyvumo pasireiškia įvairūs organizmo negalavimai, tokie kaip: sunkumo jausmas skrandyje, pykinimas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, nutukimas, blogas burnos kvapas, energijos stoka, alerginės reakcijos, kraujotakos sutrikimas, imuninės sistemos nusilpimas, uždegiminių ligų padažnėjimas.
 
Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ gydytojas gastroenterologas Valdimaras Svalbonas teigia, kad skrandžio sutrikimais skundžaisi vis daugiau žmonių.
 
Virškinimo sutrikimų priežastys

Gastroezofaginis refliuksas

Šis virškinimo sutrikimas pasireiškia rėmeniu, rauguliu, sunkumo jausmu skrandyje ir kitokiais pojūčiais. Šie nemalonūs simptomai jaučiami tada, kai pro nepakankamai užsivėrusį skrandžio ir stemplės sfinkterį į stemplę patenka rūgštaus skrandžio turinio. Taip dažniausiai atsitinka dėl netinkamos mitybos. Nemaloniems simptomams užsitęsus reikėtų kreiptis į gydytoją.

Pastaraisiais metais refliukso liga sergančiųjų skaičius išaugo. Vakarų šalyse pirminį refliukso ligos simptomą jaučia apie 20 – 40 proc. žmonių.
Mūsų šalyje refliukso liga serga apie 10 proc. gyventojų, tačiau apie trečdalis žmonių skundžiasi rėmeniu, besikartojančiu kelis kartus per savaitę. Neabejotina, kad nemažai daliai iš jų būtų nustatyta refliukso liga, jei tik jie kreiptųsi į medikus.

Žarnyno disbakteriozė

Tai dažniausiai pasitaikantis virškinimo sutrikimas. Žmogus viduriuoja, skauda žarnyną, jaučiamas sunkumas pilve.Disbakteriozė gali išsivystyti dėl netinkamos mitybos, streso ar vartojant antimikrobinio poveikio vaistus. Labai sunkiais atvejais gali pasireikšti ir galvos, raumenų, sąnarių skausmai, bendras silpnumas, nuovargis, gali pakilti temperatūra. Tokiu atveju siūlomas gydymas bakteriniais preparatais. Būtina vengti alkoholio, aštraus, sūraus maisto.

Blogas burnos kvapas

Dažniausiai blogą burnos kvapą lemia skrandžio arba dvylikapirštės žarnos laikini veiklos sutrikimai.Šiuos simptomus galima pašalinti sureguliavus mitybą, vartojant skrandžio sulčių rūgštingumą reguliuojančius preparatus. Tačiau nereikėtų paiiršti, kad panašūs požymiai būdingi ir gastritui ar kai sumažėja skrandžio sekreto rūgštingumas.

Tikslią diagnozę galima nustatyti tik padarius gastroskopiją arba rentgeninį skrandžio bei dvylikapirštės žarnos tyrimą. Nemalonus burnos kvapas gali atsirasti ir dėl Helicobacter pyliori bakterijos. Ši bakterija pažeidžia skrandžio gleivinę, tuomet jaučiami skrandžio skausmai, graužia rėmuo.

Rėmuo

Rėmeniu dažniausiai skundžiasi rūkoriai, nes rūkymas skatina skrandžio sekreciją, ypač kai rūkoma nevalgius. To nepaisant gali išsivystyti rimta skrandžio liga. Norėdami numalšinti nemalonius simptomus žmonės dažnai geria sodą. Tačiau taip darydami jie gali sutrikdyti rūgščių bei šarmų pusiausvyrą organizme. Jei atsisakius žalingų įpročių rėmuo nepraeina, tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją, nes tai gali būti ligos požymis.

Vidurių užkietėjimas

Viduriai užkietėti gali dėl neteisingos mitybos, nuolatinio sėdimo darbo, sumažėjusio judrumo, patiriamo streso.Ypač reikia susirūpinti, jei viduriai pradeda užkietėti kelių savaičių ar mėnesių periode ir turi tendenciją progresuoti. Tai gali būti rimto žarnyno susirgimo priežastimi. Tokiu atveju būtina kreiptis į gydytoją.

Tirtis ir gydytis patiems nepatartina

Dažnai į visus šiuos negalavimus yra numojama ranka ir tikimasi, jog viskas praeis savaime, kiti – gydosi patys ar savarankiškai darosi tyrimus. Valdimaras Svalbonas įspėja, kad pasikartojantys virškinimo sutrikimai gali būti pirmieji sunkių ligų požymiai, todėl reikia ieškoti medikų pagalbos. Tik šeimos gydytojas ar tiesiog gydytojas gastroenterologas patars kokius tyrimus reikia atlikti.Nepatartina tyrimų planą sudaryti pačiam, nes kartais jis gali būti visiškai neracionalus. Beje vyresnio amžiaus žmonėms gydytojas tyrėjas dažniausiai atlikęs tyrimą ką nors ir randa, bet tai nėra susiję su pagrindine liga.Negalavimai ir tyrimai turi būti vertinami kartu, kompleksiškai gydytojo klinicisto.