Intervencinė radiologija
Intervencinė radiologija (IR) - medicinos sritis, minimaliai invaziniu būdu tyrinėjanti ir gydanti žmogaus periferines kraujagysles (apima visas žmogaus kūno kraujagysles, išskyrus širdies).
IR naudojamas angiografas, turintis skaitmeninės subtrakcinės angiografijos (SSA) funkciją, t.y. tokia angiografo funkcija, gebanti skaitmeniniu būdu atskirti tekančią kraujagyslę nuo kitų žmogaus organų dalių ir ją užfiksuoti nuotraukoje. Tyrinėjant kraujagysles naudojama lygiai tokia pati kontrastinė medžiaga kaip ir intervencinėje kardiologijoje.
Intervencines radiologines procedūras galima suskirstyti i dvi pagrindines grupes:
- diagnostinės intervencinės radiologinės procedūros (DIRP);
- gydomosios intervencinės radiologinės procedūros (GIRP).
DIRP – tai pagrindinis tyrimas, taikomas nustatant periferinių kraujagyslių ligas
GIRP – galima suskirstyti į dvi pagrindines rūšis:
- PTA (perkutaninė transliuminalinė angioplastika). Tai – pakitusio kraujagyslės spindžio, susiaurėjusio arba užsikišusio, atstatymas-išplėtimas. Paprastai kraujagyslių spindžio susiaurėjimą lemia aterosklerozinė liga. Rečiau kraujagyslių susiaurėjimą lemia kraujagyslės sienelės sluoksnių atplyšimas ar kraujagyslės spazmas. Dažniausiai PTA atliekama kaklo, inkstų, klubų, šlaunų ir blauzdų kraujagyslėse, rečiau galvos smegenų kraujagyslėse.
- Embolizacija – kraujagyslės spindžio dalies arba viso kraujagyslės spindžio užkimšimas, kraujo tėkmės sustabdymas kraujagysliniuose dariniuose, pvz.: aneurizmos, arterioveninės malformacijos (AVM) ar arterioveninės fistulės (AVF) užkimšimas, išjungimas iš kraujo apytakos. Šios ligos būdingos galvos smegenų ir kaklo kraujagyslėms, tačiau išimtinais atvejais pasitaiko ir kitų sričių kraujagyslėms. Embolizuoti galima bet kurią prieinamą kraujagyslę esant tam tikroms ligoms ar būklėms, pvz.: galima embolizuoti kraujagysles, maitinančias kraujagyslinius tumorus ar esant ūmiam kraujavimui iš mechaniškai pažeistos kraujagyslės.
Priemonės
Bet kurios lokalizacijos kraujagyslėje PTA atliekama naudojant balionus, galinčius atlaikyti aukštą slėgį. Balionas išplečia susiaurėjusią kraujagyslės vietą iki reikiamo diametro. Esant reikalui plėstoje vietoje implantuojamas metalinis stentas, iš vidaus pridengiantis kraujagyslės sienelę ir apsaugantis plėstą vietą nuo pakartotino susiaurėjimo.
Aneurizmų embolizacijos atliekamos naudojant atjungiamąsias spirales, pagamintas iš platinos. AVM ir AVF embolizacijos atliekamos naudojant skystąją embolizacinę medžiagą. Kraujagyslinių tumorų embolizacija atliekama pagal srovę nunešamomis smulkiomis dalelėmis ar nustumiamomis spiralėmis. Pagal embolizuojamo darinio aneurizmos sudėtingumą embolizacines medžiagas galima derinti pagal reikalą.