Apie ligas

Svajojantiems apie dailesnį kūną – plastikos chirurgas atskleidė, kaip viskas vyksta

Svajojantiems apie dailesnį kūną – plastikos chirurgas atskleidė, kaip viskas vyksta

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai teigia, kad norinčiųjų patobulinti savo išvaizdą sparčiai daugėja ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Visuomenėje vis dar populiaru manyti, kad dėl savo išvaizdos galvą suka tik jaunos merginos, tačiau Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Mindaugas Kazanavičius tikina, kad mitas, jog plastikos chirurgų pacientės – jaunos merginos, svajojančios apie didelę krūtinę. Į specialistų kabinetus lietuvius gena ir kitos problemos, po kuriomis slypi didesnės nei tik estetinės problemos.

Kaip dažnai lietuviai yra linkę kreiptis į plastikos chirurgus?

Lietuviai – gana konservatyvi tauta, tačiau apsilankymų pas plastikos chirurgus vis daugėja. Nieko keista, juk kūno ir išvaizdos kultas darosi vis aktualesnis, žmonės daugiau dėmesio skiria savo išvaizdai, gi gyvename asmenukių laikotarpiu, kai labai dažnai žmogui svarbu ne tik, ką jis pats apie save mano ir kaip vertina savo išvaizdą, labai svarbu yra ir tai, kaip jį priima kiti.

Tai reiškia, kad žmonės į plastikos chirurgus kreipiasi vien dėl estetinių problemų?

Ne tik. Žmogaus išvaizda labai susijusi ir su psichologija. Neretai žmonės, kurie turi tam tikrų kompleksų dėl savo išvaizdos, ir bendrauja kitaip, mažiau savimi pasitiki. Pavyzdžiui, esu turėjęs ne vieną pacientę, kuri kompleksavo dėl krūtinės dydžio. Į pirmą susitikimą tokios moterys ateina tarsi susigūžusios, susikūprinusios. Jei tikrai nori krūtinės korekcijos ir po konsultacijos ryžtasi operacijai, paprastai praėjus porai mėnesių po operacijos, jos grįžta spindinčios, kur kas labiau savimi pasitikinčios. Visai kitokios nei išvydau iš pradžių.

Kaip suprantu, jau pradedame aptarinėti dažniausias problemines lietuvaičių vietas. Pirma būtų krūtinė, o kas dar yra tame sąraše?

Kaip ir visame pasaulyje krūtinės korekcijos iš tiesų pirmauja, tiek didinimas, tiek mažinimas, tiek pakėlimas. Neretai po laktacijos krūtų audiniai negrįžta į buvusią poziciją, todėl dalis moterų, kurios nebeplanuoja susilaukti daugiau vaikų, kreipiasi dėl krūtų pakėlimo, kad patiktų sau, galbūt ir vyrui. Tiesa, visuomet sakoma, kad pokyčiams ryžtis reikia tik dėl savęs, o ne dėl kitų.

Kitos dažnos operacijos – kūno korekcijos. Su amžiumi keičiasi mūsų medžiagų apykaita, ji lėtėja, todėl sportu ir sveika mityba norimų rezultatų pasiekti ne visuomet pavyksta. Todėl žmonės kreipiasi, norėdami pasikoreguoti pilvo sritį, gana dažnai atliekamas riebalų nusiurbimas.

Neseniai buvau labai nustebęs, kai vienas pacientas, įžengęs į mano kabinetą, pasakė, kad jį atsiuntė sporto treneris. Pasiteiravau, kodėl, pasirodo, pas tą trenerį sportavo mano buvęs pacientas, kuris kreipėsi dėl tam tikrų korekcijų ir mes išsprendėme jo problemą.

Dar gana populiarios veido operacijos. Bėgant metams kinta ir veidas: keičiasi jo forma, jis smunka žemyn, atrodo liūdnesnis, labiau pavargęs, todėl žmonės nori pakoreguoti veido formą, susimažinti viršutinius akių vokus. Noriu akcentuoti, kad viršutinių vokų operacijos – ne tik estetinė problema, dideli viršutiniai vokai yra sunkūs, dėl jų gali pradėti ašaroti, rausti akys, jaučiamas diskomfortas ilgiau pažiūrėjus televizorių ar padirbus prie kompiuterio. Atlikus vokų plastiką, gijimo procesas gana greitas, po savaitės jau ištraukiami siūlai.

Daugelis žmonių įsivaizduoja, kad ateis į plastikos chirurgo kabinetą ir iš karto sutars dėl procedūros ar operacijos. Kaip viskas vyksta iš tiesų? Ar pakanka tos vienos konsultacijos?

Viskas priklauso nuo to, ko žmogus tikisi, kiek drastiški jo geidžiami pokyčiai. Jei žmogus nori šiek tiek pakoreguoti, tarkime, veidą, tą galima padaryti audinių užpildais. Jei npaciento sveikatos būklė leidžia, tai galima padaryti tos pačios konsultacijos metu. Tačiau jeigu pacientas nori didesnių kūno pasikeitimų, privalome atlikti išsamų ištyrimą. Šiuo atveju turime atminti, kad nors išvaizda gali nulemti psichologinių problemų, vis dėlto tai dažniau susiję su žmogaus poreikiais, o ne fizinės sveikatos pagerinimu, todėl turime labai atsakingai įsitikinti, kad paciento fizinė būklė yra tikrai gera. Tuomet kažkokių sutrikimų, komplikacijų tikimybė bus minimali. Operuodami mes turime padėti, o ne pakenkti. Kitaip tariant, žmogaus sveikata visuomet yra pirmutinis prioritetas.

Džiugu, kad vis daugiau pacientų nesibodi ateiti ir pasikonsultuoti. O plastikos chirurgai dažnai būna geri psichologai, jaučiantys, ar pacientui tikrai reikia procedūros, operacijos ar tai yra vienalaikė užgaida.

Asmeniškai aš pats visuomet stengiuosi pacientui kaip įmanoma daugiau papasakoti apie tai, ką galiu padaryti, ko jis gali tikėtis. Labai svarbu išsiaiškinti paciento lūkesčius ir išaiškinti, ko jis iš tiesų gali tikėtis. Paciento lūkesčiai ir mediko galimybės turi sutapti.

Jei lūkesčiai ir galimybės sutampa ir sutariate dėl operacijos datos, kaip pacientas turi pasiruošti?

Bet kokia operacija yra iššūkis organizmui. Labai svarbūs net labai maži dalykai. Mūsų pareiga atlikti visus tyrimus, o paciento pareiga – neslėpti jokių sutrikimų, ligų, prieš didesnes operacijas kaip įmanoma labiau apmažinti rūkymą, gana ilgą laiką nevartoti alkoholio. Pastarasis gana stipriai apkrauna kepenis, keičia organizmo metabolizmą, kraujo krešumą ir t.t. Todėl tikimės, kad mūsų pacientai, likus kelioms dienoms iki operacijos, nenueis švęsti gero draugo gimtadienio.

O esama kontraindikacijų, kuomet operacijos pacientui negalite atlikti?

Jei, atlikę tyrimus, matome didesnius nukrypimus nuo normų, operacijos neatliekame. Taip pat visi turėtų žinoti, kad žmogaus organizmą labai veikia slėgių skirtumas ir net trumpas skrydis gali neigiamai paveikti imunitetą. Geriausia jei po skrydžio praeina kelios dienos ir tik tuomet atvykstama operuotis.

Pacientai, ko gero, dažnai bijo ilgo pooperacinio laikotarpio ir skausmo. Kiek trunka pooperacinis laikotarpis, kol grįžtama prie įprastinės veiklos?

Kiekvienas pacientas yra individualus, tačiau, žinoma, yra bendri principai. Daug lemia tai, kokia intervencija buvo atlikta, koks buvo jos invazyvumo lygis. Po mažesnių operacijų žmogus prie įprastinės veiklos gali grįžti po kelių dienų, didelės apimties operacijos gali pareikalauti savaitės, dviejų ar daugiau. Žinoma, šiuo metu stengiamasi, kad operacijos būtų kuo mažiau invazyvios, todėl ir gijimo laikotarpis yra trumpesnis.