• I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame

Naujienos

Dėl kokių priežasčių išsivysto širdies nepakankamumas?

Dėl kokių priežasčių išsivysto širdies nepakankamumas?

Širdies nepakankamumas – klinikinis sindromas, kai pakinta vieno svarbiausių žmogaus organų struktūra ir sutrinka jo funkcija, todėl organizme atsiranda skysčių sąstovis, pablogėja kraujotaka ir gali sutrikti kitų organų veikla.

Dažnis ir mirtingumas

Pasak Šiaulių „Kardiolitos klinikų“ gydytojos kardiologės Dovilės Vaičiulienės, mirtingumas nuo šio sindromo priklauso nuo jo eigos ir sunkumo – vidutiniškai per metus siekia 15–30 proc., o per 5 m. daugiau nei 50 proc. Tai blogesni rezultatai nei dalies onkologinių ligų. Dažniau ši būklė vargina vyresnius asmenis dėl jų gretutinių ligų, tačiau gali būti nustatoma įvairaus amžiaus pacientams, net ir labai jauniems, kuriems problemas gali lemti įgimtos širdies ligos. Kardiologai pastebi, kad širdies nepakankamumas yra įvairiapusiška problema, kurios sunkumas ir rezultatai gali skirtis nuo paciento sveikatos būklės, ligos stadijos ir gydymo efektyvumo. Tai viena iš priežasčių, kodėl ši liga gali turėti įvairų poveikį paciento gyvenimo trukmei ir kokybei. Nors statistika gali stebinti sukeltu mirtingumu, kai kurie specialistai pabrėžia, kad nuolat besivystanti medicina ir nauja gydymo metodika gali padėti kontroliuoti ir pagerinti šios ligos prognozes. Tai reiškia, kad nors šis sindromas gali būti sudėtingas ir sukelti rimtų problemų, gydymo metodai nuolat tobulėja, o tai gali suteikti daugiau galimybių sveikai gyventi.

Kas sukelia širdies nepakankamumą?

Įtaką išsivystyti šiam sindromui ypač daro širdies vožtuvų ydos, ritmo sutrikimai, genetinės ligos, įgimtos ydos, gausus alkoholio vartojimas, tam tikri kardiotoksiniai preparatai, taip pat infekcijos, pavyzdžiui, gripas. Kūnas, susidurdamas su rimta infekcija, gali patirti sisteminį stresą, kuris gali sukelti ilgalaikių širdies funkcijos problemų. Riziką sirgti padidina ir cukrinis diabetas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, metabolinis sindromas ar genetinis paveldėjimas. Visi minėtieji veiksniai gali padidinti širdies ligų riziką ir lemti jų vystymąsi – svarbu stebėti šiuos veiksnius ir siekti jų kontrolės, siekiant išvengti širdies nepakankamumo išsivystymo ar jo pablogėjimo.

Kaip atpažinti širdies nepakankamumą?

Širdies nepakankamumą gali išduoti priepuolinis dusulys, skysčių susilaikymo organizme požymiai – patinimai kojose, pilvo apimties padidėjimas, greitas svorio augimas arba dažnas, neritmiškas širdies plakimas. Diagnozuoti nėra paprasta, nes panašiais požymiais gali pasireikšti ir kitos būklės – plaučių ligos, mažakraujystė, aktyvios infekcijos, kepenų ar inkstų bei kiti sutrikimai. Dėl šios priežasties, pajutus bet kuriuos iš minėtų simptomų ir požymių, reikėtų kreiptis į savo gydytoją, kad būtų laiku nustatyta nusiskundimų priežastis ir pradėtas gydymas. Nors yra specifinių rodiklių, kuriuos gydytojai gali stebėti siekdami diagnozuoti šią būklę, patikimam ir tikslesniam nustatymui gali prireikti įvairių medicininių tyrimų. Tai gali apimti kraujo tyrimus, EKG, širdies ultragarso tyrimus ir kitus diagnostinius metodus, kad būtų galima patvirtinti arba paneigti šią ligą. Tinkamas ir laiku pradėtas gydymas gali padėti valdyti širdies sveikatos būklę ir užkirsti kelią galimoms rimtesnėms komplikacijoms. Tai leidžia gyventi pilnavertį gyvenimą, pagerinti kasdienybę ir sumažinti ligos riziką ateityje.

  • I-V 7:00 - 21:00
  • VI 8.00 - 17.00
  • VII Nedirbame